(ВИДЕО) По преспиената ноќ на Криволак: Не искористија, од 200 луѓе тука сме само ние

Од:

Музичката група од девет членови ја помина првата вечер во групниот карантин во Пепелиште на Криволак. За „А1он“ велат дека таму се сами заедно со Армијата и полицијата кои чуваат стража. Запрашани дали освен нив, во текот на ноќта или утрото биле донесени нови лица, тие испратија видео-материјал снимен надвор и во другите објекти за сместување. Сите соби кои се снимени, се празни. Еден од членовите на групата сместени на Криволак вели: “Нас не искористија за да кажат дека карантинот е отворен“.

„Еве луѓе, видете, од тие 200 души што велеа дека се тука, нема никој. Ова е камп кој се наоѓа позади – нема никој. Тука не седи никој, се тоа е лага. Само нас не ставија тука. Нема никој, штама е. Црвена зона ни ставија за не излеземе од тука. Нема никој“, коментираат членовите на групата.

Тие и натаму се жалат на ниското ниво на хигиена во кампот. Според нив, нема услови за да се остане во групиниот карантин и бараат да седат дома во самоизолација. Тие сметаат дека е така посигирно, бидејќи во спротивно, од здрави ќе бидат болни. Од пристигнувањето вчеравечер, до сега, тие барале да се истушираат, но велат „Ништо, капка вода нема“.

„Ова е се скапано внатре, овде ли ќе ги носат луѓето? Не се сменети ни чаршафи, ништо“, велат тие во видеото“, се жалат тие.

Од Министерството за внатрени работи и Министерството за здравство до моментот на објавување нема одговор колку лица се пропуштени низ премиот Деве Баир и дали освен музичката група од 9 членови има и други лица кои се сместени во групниот карантин.

Министерот за здравство, Венко Филипче на последната прес-конференција посочи дека 200 лица кои беа заглавени на граница, а кои доаѓаат во Македонија, тие ќе бидат во групен карантин во касарна на Криволак и требаа да пристигнат во текот на вчерашнот ден.

Сместените музичари на Криволак велат дека имало и други лица кои влегувале низ државната граница, во моментот кога и тие дошле, но биле пуштени да си заминат без проблем.

Би можело да ве интересира

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

44 новозаразени од ковид-19

68 нови случаи на Ковид-19, тројца починати

37 новозаразени од ковид-19