(ВИДЕО) Петрески: Ѓорѓиевски да ги пренамени 100.000 евра за граѓаните наместо за партиски послушници

Од:

„Градоначалникот на општина Кисела Вода годинава ќе потроши 100.000 евра на авторски договори на свои блиски луѓе, на партиски соработници и на медиумски гласници на ВМРО-ДПМНЕ. Во време на криза, кога општината вели дека нема пари да плаќа струја и парно, градоначалникот ќе потроши огромни средства за вдомување на свои блиски луѓе“, рече Бојан Петрески од СДСМ.

„100.000 евра за општинскиот буџет се сериозна сумa со која може да им се помогне на граѓаните, можат да се реализираат неколку важни проекти за општината.

Наместо да наградува роднини, сопартијци и пријатели, Ѓорѓиевски овие пари да ги пренамени за помош на граѓаните.

Граѓаните, општината не заслужуваат вакво недомаќинско и расипничко трошење на парите од страна на градоначалникот.

Очигледно ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ, и денес тоа е истата режимска партија која 11 години криминално владееше а ништо не работеше“, изјави Бојан Петрески од СДСМ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Автомобил пропадна во канал на недоградената Есенинова во Кисела Вода, Арсовска не кажува кога ќе ја заврши

Маја Илиевска-Пачемска

Од денес жителите на Кисела Вода можат да аплицираат за субвенции за огревно дрво

Ана Ололовска

Вечерва започнува Културно лето 2022 во Општина Кисела Вода

Ана Ололовска

Кисела Вода забрани семејните куќи во Пржино и Црниче да станат згради

А1он

Деца снимале како тепаат соученик, а снимките ги споделувале на социјалните мрежи

А1он

(ВИДЕО) Петрески: ДКСК да ги истражи сомнителните договори на градоначалникот Орце Ѓорѓиевски

Ана Ололовска