ВИДЕО: Отворен хелиодромот во ГОБ „8 Септември“, директорот Костов во преговори за набавка на медикоптер

Од:

Од вчера во ГОБ „8 септември“ ставен е во функција хелиодромот кој се наоѓа на само неколку метри од главниот влез на болницата.

Според информации од болницата, директорот Христијан Костов е во интензивни преговори и за набавка на целосно опремен хеликоптер за потребите на болницата со кој за најмногу 30 минути ќе може да се транспортира пациент од било кој крај на земјата.

-За само половина час може да биде транспортиран пациент до нашата установа од било кој крај на земјата, а за тој период ќе му биде пружена соодветната помош и интервенција доколку тоа е неопходно, вели Костов.

Градската општа болница 8 септември ќе биде првата државна медицинска установа со сопствен медикоптер и хелиодром. До сега хелиодром поседуваше само Клиничкиот центар, но без сопствен хеликоптер за транспорт на пациенти.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Ана Ололовска

Без оглед на оставките на Чадиковски и тимот, децата и натаму ќе се оперираат во Клиниката „Жан Митрев“ на сметка на ФЗО, тврди Филипче

Гинеколозите од болниците ќе можат да ординираат како матични таму каде што има недостиг

Татјана Ташкова

Лековите на рецепт и специјалистичките услуги сега подостапни за пациентите

Светска недела на доење: Доењето најздрава исхрана за новороденчето

Ана Ололовска

Лекарска комора по објавата за боледувањето за Јанева: Никој не смее јавно да мавта со дијагнози на пациенти

Васко Маглешов