ВИДЕО: Обезбедувањето на Талат Џафери залегнато во тревникот пред Собрание

Од:

На денот на реизборот на Талат Џафери, старо-новиот претседател на Собранието, дел од неговото обезбедување се ладеше надвор од возилата, на тревникот пред законодавниот дом.

Дел од обезбедувањето манифестираше професионални манири, но еден од нив беше легнат на тревникот, каде што се наоѓа македонското знаме во вид на цветен аранжман.

Дали ова непочитување на законодавната институција и кршење на протоколите ќе продолжи и во иднина со исто темпо, останува како врвна задача на собраниските служби, кои се должни да интервенираат, а и веќе должат објаснување околу овој инцидент.

Би можело да ве интересира

Џафери: Не дојдоа пратениците во Собранието во скафандери затоа што на Талат му текнало така, се консултирав со милион институции пред тоа

Габриела Димковиќ-Мишевска

Џафери: Собранието треба да се деблокира на секое ниво, без условувања и ултиматуми

Жарко Настоски

Колеги обезбедувачи во скопско училиште се тепале на 1 април

Жарко Настоски

Џафери: Не можам да кажам кога ќе бидат донесени измените на Законот за попис

Прекината средбата на Џафери со координаторите на пратеничките групи

Телохранител на Ердоган се самоуби, во прошталното писмо напиша дека го малтретирале шефовите

Жарко Настоски