(ВИДЕО) Нови снимки од студентите во Охрид: Ги симнуваат лустерите и пијат од нив, фрлаат прозорци од апартманот

Од:

Беше вистински „крш и лом“. Сите дојдовме таму да се опуштиме, а некои малку ја поминаа границата, рече студент кој учествуваше на Дифовијадата во Македонија, пренесоа хрватските медиуми.

На социјалните мрежи продолжуваат да се шират видеа од дивата забава на студентите на 12 кинезиолошки факултети од Хрватска и регионот. Сите учествуваа во Охрид на, како што велат, традиционалниот собир на студентите „Дифовијада“.

Хрватските медиуми контактирале со хотелот во Охрид каде беше пријавено нарушувањето.

– Многу сме изненадени. Имаме големи групи студенти кои доаѓаат да се дружат овде. Никогаш до сега немало проблем, изјави претходно хотелскиот менаџер во Охрид во Македонија.

Претседателот на загрепските студенти зборуваше за се и ја кажа својата страна на приказната.

-Тој кат воопшто не е од Загреб, ни потврди менаџерот дека за таа соба се виновни инсталациите и дека не е намерно запалена. Постојано бев некаде и не можам се да контролирам, но веднаш и пишавме на групата да нема прават проблеми, изјави вчера Мартин Стојчевиќ, претседател на Студентскиот сојуз на КИФ.

Видеото можете да го погледнете на следниот ЛИНК.

Би можело да ве интересира

Влада: Зачуван е престижниот статус на Охридскиот Регион на листата на УНЕСКО

Во пожар уништена сендвичарница кај Градскиот пазар во Охрид

Втор ден гори депонијата Буково, непријатна миризба се чувствува во Охрид

Орце Костов

Бабовски: Пријавено труење со храна во детско одморалиште во Охрид

Орце Костов

Илија Спасески има воспаление на вените, Судот одби да му го врати пасошот за да се лекува во странство

Орце Костов

Пендиков во Судот во Охрид ќе ја раскаже својата верзија за претепувањето, а исказ ќе дадат и лекари од Брзата помош

Орце Костов