(ВИДЕО) Николова: Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ бараат средства за изградба на веќе изградено училиште во Аеродром

Од:

„Се наоѓаме пред основното училиште ,,Димитар Македонски” во населба Лисиче од каде прашуваме: Дали има пилот во авионот на ВМРО-ДПМНЕ? Дури 14 пратеници од оваа партија се потпишале на амандман за Буџетот за 2023 година во кој бараат средства за изградба на веќе изградено училиште во Општина Аеродром. Основното училиште Димитар Македонски, за чија изградба пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараат 92,4 милиони денари, е изградено пред една година со средства од Влада предводена од СДСМ“, истакна на денешната прес-конференција Даниела Николова, пратеничка на СДСМ.

„Ова зад мене е училиштето кое е резултат на заложбата на Владата предводена од СДСМ и градоначалникот Златко Марин. Господа пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, знае ли потпретседателот на вашата партија Тимчо Муцунски, дека барате средства за изградба на училиштето кое тој свечено го пушти во употреба на 1 февруари оваа година?“, праша Николова.

Ова, како што рече, е уште една потврда за несериозниот однос кон граѓаните кој ВМРО-ДПМНЕ го практикува како опозиција во Собранието на Република Северна Македонија.

„Ова е уште еден доказ дека наместо да предлага амандмани со кои ќе излезат во пресрет на актуелните потреби на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ предлага изградба на училишта онаму каде што веќе една година учат ученици во новоизграден објект. Ова значи дека ниту еден од овие 14 потпишани пратеници не се обидел барем да го искомуницира Муцунски, а камо ли да излезе меѓу граѓаните на Аеродром и да праша за нивните актуелни потреби. Наместо конструктивна опозиција која треба да ја игра улогата на коректив на јавните политики на власта, ВМРО-ДПМНЕ веќе 5 години игра деструктивна улога на партија која е активен блокатор на прогресот во државата“, истакна Николова.

Нивните кадровски и програмски импровизации најдобро ги почувствуваа граѓаните на Скопје кои веќе година дена живеат во заробен град, додека Христијан Мицкоски и Данела Арсовска јавно се расправаат чии раце треба „да брцаат во медот“, додаде таа.

Им порача на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сериозно да си ја сфатат улогата на опозиција во Собранието, а уште посериозно улогата на власт во општините со кои раководат.

Ваквиот неодговорен однос, како што рече, не проаѓа кај нашите сограѓани. „Ваквата купи-ден-помини политика на ВМРО-ДПМНЕ е одамна прочитана“, истакна Николова.

Би можело да ве интересира

Договорени правда и здравство кај Алијанса, Таравари вели: не е точно

Катерина Павлова-Николовска

Николовски: Зголемено производство на струја од домашни капацитети за 30 отсто, мерките во енергетиката даваат резултат

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Костовски: 53 милиони од ЕУ за три капитални проекти, придобивките од евроинтеграцијата на дело

Ана Ололовска

СДСМ: Неспособност, ВМРО-ДПМНЕ на грбот на граѓаните товари 16 милиони евра долгови

Ана Ололовска

СДСМ: Шпицниот градоначалник Мицкоски ги заглавува општините во кои власт е ВМРО-ДПМНЕ