(ВИДЕО) Митрески и Шахпаска: За 2,5 години, СДСМ во Собранието донесе историски одлуки кои ги отворија перспективите и го подигнаа животниот стандард

Од:

„Како координатор на пратеничката група на СДСМ и Коалицијата во Собранието на Република Северна Македонија со задоволство можам да констатирам дека за изминативе две и пол години завршивме одлична работа. За овие три години донесовме низа историски одлуки кои ја обезбедија иднината на државата и го трасираа патот на успехот, просперитетот и напредокот.

Спроведовме реформи кои гарантираат безбедност, кои гарантираат правда и владеење на правото, кои ги штитат човековите права на нашите граѓани. Со усвојувањето на Законот за јавно обвинителство и на Законот за Советот на јавни обвинители, ги заокруживме реформите во правосудството. На овие два закони им претходеа Законот за судови и Законот за судски совет со што го поставивме темелот на судските реформи. Реформи кои се поддржани и од нашите меѓународни пријатели, ЕУ и САД“, вели пратеникот на СДСМ, Јован Митрески.

„Парламентарниот состав што го предводеше СДСМ ќе остане запаметен по клучните одлуки што нашата држава, Република Северна Македонија ја вратија на светската мапа, позитивен пример на Балканот и светот, членка на НАТО и на прагот да започне преговори со Европската Унија. Но, она што со гордост можам да го кажам е дека за пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери граѓаните беа фокусот на нашето работење.

Нивните секојдневни потреби, покачувањето на платите, социјалната заштита, намалување на казните, унапредување на стандардот, олеснување на условите за бизнис се дел од мерките со кои успеавме да го подобриме нивното секојдневие. Минималната плата ја зголемивме два пати. Прво на 12.000 илјади па потоа на 14.500 денари, што е за 5.500 денари или 60 отсто повеќе од претходно кога таа изнесуваше 9.000 денари.

Ја исправивме историската неправда и го решивме статусот на стечајците, над 12 илјади стечајци земаат 8.200 денари до пензионирање. Со измените на Законот за извршување се намали делот за извршување на една петина, а целосно од извршување се изземаа најранливите категории граѓани. Ставивме крај на присилното извршување за социјално загрозените граѓани. Со Законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на физички лица го решивме проблемот на старите судски и извршни предмети, со што се бришат над 10 милиони евра долгови на илјадници семејства“, изјави пратеничката на СДСМ, Јагода Шахпаска.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски намерно излажа дека државата има само 100 теста за коронавирус

Ана Ололовска

СДСМ: Важно е секое работно место, секоја компанија, секој приход, заедно можеме да се избориме со сите предизвици

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Никој не е изоставен со пакетот економски мерки за справување со кризата со коронавирусот

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да ги земат парите на граѓаните од вториот пензиски фонд, а не сакаат да се откажат од државното финансирање

Ана Ололовска

СДСМ: Владините мерки обезбедуваат помош за 250.000 работници и 35.000 компании, се бориме за секое работно место

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Петров: Економските мерки на Владата значат помош за 250.000 работници и 35.000 компании

Ана Ололовска