(ВИДЕО) Мисајловски: Извештајот на Стејт Депарментот ги нотира криминогеноста, криминалот и корупцијата на власта предизвикани од Заев

Од:

„Зоран Заев ја има заробено државата, судскиот систем, институциите и целиот општествен апарат. Власта функционира мафијашки“, рече Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ.

„Извештајот на Стејт Департментот на САД потврдува дека Зоран Заев и неговата влада ја зацементирале Македонија на дното. Се нотира корупција, криминал, поткуп на државни службеници, селективност на правдата и злоупотреба на законските процедури.

Нашите стратешки партнери нотираат злоупотреба на скратените постапки во Собранието. Тоа е работа против која ВМРО-ДПМНЕ континуирано се бори, но и постојано збори.

Законите не се прават врз основа на праксата и реалните потреби, и често се туркаат низ Собранието со скратени постапки, се вели во извештајот и се додава дека законите на хартија се во ред, но од друга страна не се имплементираат што претставува проблем и за граѓаните и за бизнис заедницата.

Според извештајот на Стејт Департментот, иако Македонија има законска регулатива за спречување на злоупотреба на јавните функции и судирот на интереси, но спроведувањето на законите во тој дел е многу слабо и е насочено селективно кон критичарите на власта и ситни прекршители на законите, додека против високи претставници на власта нема ништо.

Стратешките партнери нотираат и постојани појави на непотизам при јавните набавки, а владата не нуди дополнителна заштита за невладините здруженија кои ја истражуваат корупцијата во нејзините редови.

Дека власта изгубила допир со реалноста и не работи за народот и бизнисот го нотираат и големите компании присутни во Македонија. Во Извештајот се вели дека голем број на компании кои работат во Македонија, вклучувајќи и неколку американски компании ја идентификувале корупцијата при јавните набавки и во судството како главен проблем.

Ова е најнегативниот Извештај што Стејт Департментот го дал за Македонија, ова е сурова реалност која ја живееме со корупција, непотизам и конфликт на интереси при јавни набавки, а секако и огромна селективност во правосудството, се гонат ситни риби, а главните не одговараат.

Ова е слика за системот на Заев полн со поткуп и криминал на јавните функционери, со судски систем подлежен на корупција. Ова е суровата реалност денес.

ВМРО-ДПМНЕ има план и стратегија. Корупцијата, криминалот и поткупот ќе станат минато.

Јавната администрација ќе функционира непречено, а судството и ЈО без притисоци.

Ќе го вратиме владеењето на правото. Време е за Македонија за сите луѓе!“, изјави Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 27 години го уништуваа главниот град, сега немаат понуда па шират лаги за Петре Шилегов

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Шилегов и Весковски местеле тендер од 300.000 евра, ЈО да реагира

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Цената на водата поскапе, затоа што Шилегов и Весковски граделе без тендери

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Документите за завршената модуларна болница во Тетово не биле потпишани од инженер

Ана Ололовска

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава за наместениот тендер за водоводната мрежа на „Варшавска“

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за несреќата во Тетово и обвинение за случајот