(ВИДЕО) Милевски: Отворените листи за општински советници ќе бидат стимул за отчетност

Од:

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, изјави дека во соработка со Министерството за правда се работи на отворените листи за советници на локалните избори.

dobivaj vesti na viber

„Отворени листи за избор на советници, со што ќе дадеме уште еден стимул за поголема отчетност и контрола на граѓаните. Избор на советници кои ќе бидат од граѓаните и ќе работат за граѓаните. Очекуваме сите овие процеси да се одвиваат во текот на следната година, и се надевам дека новиот мандат на советниците од 2021 година, со буџетот од 2022 година ќе почнат да го работат со новите ингеренции“, рече Милевски.

Тој најави дека општините Штип и Пласница ќе имаат вонредни локални избори поради испразнетите градоначалнички места.

Државната изборна комисија сметала дека тоа треба да биде редовен термин, што би значело дека изборите ќе се одржат во декември, но според Милевски подобро би било да се скратат роковите, за граѓаните да не мора да гласаат во зимскиот предновогодишен период.

„Мислам дека ДИК има расположение и спремност за пократки рокови, но прашање е дали Законот тоа и го дозволува, бидејќи во делот за локалната самоуправа не се предвидени вонредни локални избори“, рече Милевски.

Би можело да ве интересира

Пенов за министерското место: Се е во игра, но не можам да давам изјави

Кристијан Ландов

Горан Милевски поднесе оставка до Владата

Катерина Павлова-Николовска

Вицепремиерката Грковска ќе ги испитува исплатите на проекти во министерството на Милевски

Петар Клинчарски

ВИДЕО: Нови имиња – сè поголема листата на вдомени од министерот Милевски

Петар Клинчарски

По истражувањето на „А1он“, Зајкова од ЛДП најави седница на партиските органи

А1он

ВИДЕО: Врие од непотизам – баџанаци, другари, ученици на министерот Горан Милевски добиле државни позиции

Петар Клинчарски