ВИДЕО: Мицкоски обвинува дека струјата поскапува поради партиските вработувања пред изборите

Од:

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја обвини власта дека поаскапувањето на струјата е поради водење недомаќински политики и предизборен поткуп на гласачи.

Како една од причините, Мицкоски ја наведе високата маржа на универзалниот снабдувач на сметка на ниската цена на компанијата која што е во државна сопственост и индиректно ги оштетува граѓаните.

„Втората е поради големите и масовни партиски вработувања пред изборите со што се зголемија драматично цените за вработените во компаниите кои што се во државна сопственост како што се МЕПСО, МЕМО, поранешно ЕЛЕМ, денешно ЕСМ и третата суштинска работа е пред изборите во насока на поткуп на гласови само во поранешно ЕЛЕМ сегашно ЕСМ беа исплатени под превезот на К15, тринаесетта плата, репер за годишен одмор по 26.000 денари по вработен. Сето ова недомаќинско работење, сите овие погрешни политики предизборно, денеска ќе ги чинат граѓаните повисока сметка за 7,4 отсто“, вели Мицкоски.

Тој смета дека власта доколку сака може да го спречи покачувањето на цената на електричната енергија.

Мицкоски вели дека новата цена на електричната енергија е грабеж на граѓаните кои сега ќе бидат втурнати во уште поголема сиромаштија.

Според него, ваквиот чекор власта го планирала од порано.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Ова ВМРО-ДПМНЕ на чело со извршителот Мицкоски е столб на криминалот и режимот на Никола Груевски и Орце Камчев

А1он

Мицкоски прави театар и ја турка ВМРО-ДПМНЕ во пропаст, велат од Иницијативниот одбор за вонреден конгрес

А1он

(ВИДЕО) Мицкоски: Предложив да си одам, но Централниот комитет не ме пушта

Искра Манојлоска

ВМРО-ДПМНЕ: Инциденти на етничка основа им одговараат единствено на СДСМ за да го прикријат неуспехот

А1он

ВИДЕО: Градоначалникот Зоран Зимбаков го демантира ВМРО-ДПМНЕ околу фабриката за канабис во Босилово

А1он

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ бара истрага за легализирање непостоечки објект за канабис од лица блиски на Заев

А1он