(ВИДЕО) Мицкоски: Многу над 500 евра плата, ќе станеме економски џин на Балканот

Од:

Македонија ќе ја направиме навистина пристојно место за живеење, место каде што сите оние наши соседи, наши роднини колеги, пријатели, познаници, изминативе месеци, изминативе години ги напуштија родните огништа, ја напуштија нашата држава и денеска практично се наоѓаат некаде во западна Европа, се наоѓаат некаде во Австралија, Нов Зеланд, Канада, САД во потрага по подобар живот, рече Христијан Мицкоски од настанот за кампањата „Разговори за Обнова на Македонија – Проблеми, решенија и програма“ во населбата Драчево.

dobivaj vesti na viber

-Тоа е она кое што за нас претставува вистински предизвик и тогаш можеме да кажеме дека ние сме успеале, кога ќе ги видиме тие луѓе како назад се враќаат во државата која што ја напуштија, како назад се враќаат во Македонија заедно со нивните семејства и тука ќе го продолжат живото кој што го почнале.

„Можеме да кажеме дека сме успеале кога нема ветуваме дека ќе направиме во нашиот мандат 500 евра просек плата за вработените, а ќе оствариме да биде многу повеќе над 500. Кога во нашиот мандат нема да велиме дека ќе имаме неколку проценти раст на БДП, а ќе направиме многу повеќе од тоа што ќе го ветиме. Кога нема да ветуваме она кое што го ветуваа нашите политички противници а направија сосема спротивно. Се сеќавате кога ветуваа дека подеднакви услови ќе имало и за домашните и за странските инвеститори, а денеска еве и вчера за време на нашата прес конференција видовте дека не само што не успеаја во годината во која што ја нарекоа економска година и економски бум поради придобивките од политиките на СДСМ и Зоран Заев, не само што не успеаја да направат подобри и поконкурентна средина туку и паѓаат на статистиките на релевантните институции. Нема ниту домашни а нема ниту странски инвестиции.

Македонизмот со силна економија, Македонија економски тигар на Балканот, технолошки гигант и џин на Балканот, Македонија со реформирано образование, Македонија со реформирано и силно здравство со мотивирани доктори и медицински персонал, Македонија каде што правосудството ќе обвинува и ќе суди по закон каде што ќе бидат ослободени од политички стеги и притисоци. Македонија каде што луѓето ќе се чувствуваат како Македонци без да се срамат да кажат дека се Македонци и гордо со крената глава достоинствено ќе се исправат и ќе кажат, да ние сме Македонци од Македонија кои говорат македонски јазик, рече Мицкоски.

Би можело да ве интересира

Службеници во Владата како новинари, на државен трошок престојувале во Софија тврди ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Муцунски: Владата води попустлива политика во преговорите со Бугарија

Ана Ололовска

Арсовски: Покачувањето на просечната плата е вештачко

Ана Ололовска

Арсовски: Капиталните расходи двојно помали, инфлацијата двоцифрена, по ребалансот кризата ќе биде продлабочена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки: СДСМ молчи за јавниот срам пред стратешките партнери за средбата на Џафери со чеченски политичари блиски до Путин

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да одговори дали и кои нивни функционери присуствувале и знаеле на средбите на Талат Џафери и лица од Чеченија кои претставуваат ризик за безбедноста на Македонија и западниот свет

Ана Ололовска