(ВИДЕО) Мицевски: Власта нема слух за граѓаните во врска со уставните измени

Од:

И денеска акцијата „Ова е Македонија за сите“ продолжува во општина Лозово, ги посетивме населените места Милино, Дорфулија и Каратманово, повторно истите проблеми и повторно истиот молк од страна на власта, изјави кординаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски од теренската активност во општина Лозово.

Тој посочи дека луѓето секојдневно се соочуваат со егзистенционални проблеми.

Имаат проблем со магитрален канал и водата за наводнување, имаат проблем со основниот продукт, водата од хидросистемот Злетова и имаат проблем со откупот на грозјето. Власта нема слух за овие граѓани, истакна Мицевски.

Мицевски потенцираше дека тоа е истата власт која нема слух за мнозинството граѓани кога се во прашање уставните измени.

Видовме дека вчера фамозната работна група составена само од експерти од владејачките партии донесе предлог з аиницијатива за промена на Устав. Го охрабруваме Ковачевски да не се плаши истиот тој предлог да го помине на влада и веднаш да го пушти во Собрание. Очекуваме дека во моментот кога ќе види дека нема двотретинско мнозинство за уставни измени да поднесе оставка и да побараме предвремени избори, изјави Мицевски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира Законот за амнестија

Александар Тодески

ВМРО-ДПМНЕ: Ако се стави европско знаменце на Законот за амнестија, ја напуштаме работата на Собранието

Горан Наумовски

Јаковлевски: За неколку месеци ќе има избори на кои ќе му се стави крај на лоповското владеење на СДС-ДУИ

ВМРО-ДПМНЕ: Млеко и протеински јогурт со амфлатоксин завршило во маркетите, АХВ спие

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да одговори, кој и зошто дал дозвола за увоз на млеко со канцерогени супстанци

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Со сите демократски и парламентарни методи ќе го спречиме донесувањето на законот за амнестија