ВИДЕО: Ми остануваат само 50 денари месечно, извршителите ми ја земаат целата пензија

Од:

Ги уценувале, ги заплашувале, дури им се заканувале со животот на нивните блиски, ако не ги измират долговите кон извршителите. Ова ги изјавија дел од оштетените граѓани кои денеска повторно излегоа на протест пред Министерството за правда и го кренаа гласот против извршителите. До надлежните порачаа да стават крај на незаконското извршување затоа што, како што велат, ограбени се и немаат пари ни за леб.

„Ме следеа и судии и адвокати, сакаат да ме заплашат, но тоа нема да се случи. Јавно кажувам дека ми се закануваше сопруг на судијка, но јас одовде му порачувам дека и јас можам да го плашам со неговото дете“, изјави една револтирана граѓанка од денешниот протест против извршителите.

„По 20 години извадија некој долг од 2.600 денари и сега ме товарат да платам 60.000, дали е тоа фер? Не можам да работам, имам две скршени ребра и со парите што ги земам не можам ни за лекови да дадам, а не на извршители“.

„Едниот жирант ми зема 6.000 денари, другиот 3.000, пензијата ми е 9.000 денари и ми остануваат 50 денари. Што да му дадам на детето, што може да купи со 50 денари“, изјави друга оштетена пред камерата на „А1он“.

Од иницијативата „Стоп за извршителите“ го повикаа Министерството за правда да стави крај на незаконското, како што велат, ограбување на народот или да си дадат оставки од функциите.

„Ако не им е доволен гласот на народот и ако не можат да го решат проблемот, нека си дадат оставки, ние знаеме како, ние ќе го решиме. Не може да седат таму горе во фотелјите, да се греат со наши пари и ништо да не преземаат“, изјави Дарко Поповски од иницијативата „Стоп за извршителите“.

Организаторите на протестот најавија дека нема да се откажат од притисокот врз надлежните и секој вторник ќе „им дишат во врат“, додека не се се изврши ревизија и се повлечат решенијата за извршување на околу 100.000 засегнати граѓани.

Би можело да ве интересира

Словенечката владејачка Партија на пензионерите бара од својата претседателка да поднесе оставка

А1он

„Стоп за грабежот“: Ветинг на судиите и враќање на извршителите во судот

Ландов

Сојузот на здруженија на пензионери ќе отвори телефонска линија за пенионерски прашања

Ана Ололовска

Извршителите следна мета на македонските хакери: Вие сте на ред, спремете се

Искра Манојлоска

Извршителите продолжуваат со извршување на наплата на долговите

Ана Ололовска

Комората на извршители: Примената на Законот за извршување продолжува од 24 јули

Ана Ололовска