(ВИДЕО) Лефков: Заради Заев на секое полнење на резервоар од 60 литри плаќате 840 денари повеќе

Од:

„Зоран Заев и СДСМ наметнаа 14 денари давачки кон буџетот за секој литар гориво. Заради Зоран Заев и СДСМ горивата во Македонија се поскапи за 14 денари, пари кои одат директно во буџетот на име ново воведени акцизи, давачки и такси, тоа е покачување кое не е последица на зголемување на светската цена на горивата, туку е последица на алчноста на Зоран Заев.

Заев првин го испразни буџетот, потроши скоро 15 милијарди евра за 4 години и направи нов долг од 2.4 милијарди евра. Македонија е позадолжена од кога било, и сега кога буџетот е празен удира по џебот на народот, за тој да ја покрие дупката во приходите, која настана заради тендерите кои си ги даваа на блиски луѓе и поткупот кој го правеа пред избори“, рече Миле Лефков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

„Заради Зоран Заев на секое полнење на резервоарот на автомобилот од 60 литри плаќате дополнителни 840 денари. Овие 840 денари повеќе ги плаќате само заради неспособноста на Заев.

Доколку во месецот ставате гориво два пати, вие плаќате 1.680 денари повеќе, и тоа само заради Зоран Заев. Тоа на годишно ниво се 20.160 денари, или едноставно кажано, за една година Заев ви зема 20.160 денари, односно една цела месечна плата.

Сите граѓани на Македонија плаќате поскапи горива затоа што владата на Заев го испразни буџетот, затоа што расипнички управуваат со буџетот и вашите пари.

Дополнително ова покачување на цената ќе влијае и на цените на сите производи во малопродажба. Постои реална опасност од ценовен шок и зголемување на цените на сите производи, пред се заради фактот што горивата се примарно средство за производство во многу дејности.

Од овде апелираме власта да се откаже од најновото покачување од 4.13 денари и наместо со даноци, да почне да крати од непродуктивните трошоци, големите тендери и да скрати од поткупот кој го прават за избори.

Народот не смее да страда заради нечија амбиција за пари и богатење на нелегален начин. Да ставиме крај на поделбите на СДСМ и Заев, на граѓани од прв и граѓани од втор ред. Македонија за сите луѓе!“, изјави Миле Лефков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Платите растат единствено во главата на Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Институциите ќе ги преместиме на оние места низ државата каде ќе има најголема потреба и тежина, ќе ја развиваме цела Македонија

Ана Ололовска

Пецаков: Охрид ќе биде светска туристичка дестинација, ќе се бориме против дивоградбите и ќе се грижиме за статусот во УНЕСКО

Ана Ололовска

Мицкоски: Ќе им овозможиме на граѓаните сами да одлучат за каков проект да се потроши нивниот данок и ќе направиме децентрализација на институциите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Стејт Департментот на САД нотира корупција и криминал на високи владини функционери

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: Шилегов со лажни и популистички ветувања во предизборието не ја врати Треска на скопјани, ја претвори во елитна населба

Ана Ололовска