(ВИДЕО) Кузеска: Вело Марковски јавно ги поткопуваше мерките за заштита од Kовид-19 и ширеше страв во јавноста

Од:

„Таканаречените промени во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ не се ништо освен уште еден очаен обид на Христијан Мицкоски да ја спаси својата фотелја во белиот дворец.

Во тоа му помага и неговиот ментор, избеганиот осуден криминалец во Будимпешта, Никола Груевски.

Меѓу таканаречените освежувања во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ е и Вело Марковски“, рече Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ.

„Марковски ќе остане запаметен по непостојаните ставови во однос на коронавирусот и тоа што често пати јавно ги поткопуваше мерките и решенијата на Комисијата за заразни болести.

Во јавни излагања Марковски повикуваше да се заразат што повеќе луѓе со коронвирусот, зборуваше дека вирусот не е опасен и дека студенти по медицина низ светот намерно се заразувале со КОВИД 19.

Еднаш велеше дека тешко ќе постигнеме колективен имунитет, а само по неколку недели зборуваше дека брзо ќе сме стигнеле до колективен имунитет.

Со своето однесување, со поткопување на мерките и решенијата Марковски внесуваше паника и вознемиреност во јавноста.

Во ВМРО-ДПМНЕ нема никакви промени. Раководството на партијата предводено од Христијан Мицкоски е полно со деструктивни кадри, со поранешни докажани послушници на Груевски. Опозициската партија не е мрдната ниту милиметар од режимската матрица.

Со ваква кадровска понуда, ВМРО-ДПМНЕ уште долго ќе биде опозиција. Граѓаните не сакаат нечесни, неискрени и деструктивни кадри и тоа го покажаа и на изборите на 15 јули“, изјави Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: Со ребалансот на Буџетот обезбедуваме помош за економијата и поддршка на важни локални проекти

Ана Ололовска

СДСМ: Пратениците да гласаат за ребалансот на Буџетот и реализација на четвртиот пакет економски мерки вредни 470 милиони евра

Ана Ололовска

СДСМ: Неопходно е сите граѓани доследно да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митрески: Пратениците да го поддржат ребалансот на Буџетот, тој обезбедува поддршка од 470 милиони евра

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николов: Целта на новите мерки е поголема заштита од коронавирусот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Унчевски: Целосно се реконструира паркинг просторот долж булевар „Јане Сандански”

Ана Ололовска