(ВИДЕО) Кузеска: Истражувачка сторија открива дека 2,5 милиони евра од Унгарија завршиле во ТВ Алфа и три портали

Од:

„Еден медиум во Словенија неодамна објави истражувачка сторија во која откри дека сума од два и пол милиони евра од Унгарија завршиле во телевизија Алфа и во три интернет портали Курир, Лидер и Нетпрес, сите познати по ширењето лажни вести и манипулации.

Тоа се истите медиуми кои режимот на Груевски со години ги финансираше со државни пари за да го одржуваат на власт. Сега неговиот ученик Мицковски продолжува со странски, црни пари да ги финансира партиските мегафони за да шират антидржавна медиумска кампања.

Оваа прес конференција е со цел да ги повикаме јавните обвинители да постапат по објавените информации за нелегални пари од надвор кои завршуваат во медиумите. Ние сме правна држава и законите мора да важат за сите подеднакво“, рече Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ.

„Како што открива новинарското истражување овие пари од Унгарија се користат за црна кампања против успешните политики на СДСМ. Поконкретно, медиумите на Мицковски имаат задача да го поткопуваат Договорот со Грција и со текстовите негативно да влијаат на членството во НАТО. Што значи мисијата на медиумите и сомнителните унгарски пари е антидржавна и ги загорзува европските аспирации на државата.

Сега е јасно како Центарот за лаги и манипулации на опозицијата продуцира толку лажни случаи против Владата, ги пласира во медиумите под нивна контрола, а потоа ги прераскажува од белиот дворец. Ним очигледно им помагаат надворешни анти- државни фактори, коишто со корумпирање на медиумите, ја загрозуваат демократијата и европската иднина на државата.

Праксата со корумпирање на медиумите беше одлика на 11 годишното режимско владеење на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и неговиот советник Христијан Мицкоски. Но, таа одлика и како опозиција ја продолжува сега извршителот Мицкоски во спрега со азилантот Груевски од Будимпешта, центарот од кој се слеваат црните пари.

Како одговорна и демократска партија, СДСМ е посветена на унапредување на слободата на говорот и слободата на медиумите, но, истовремено и на борба против лажните вести и измислици, како и сомнителното финансирање медиуми“, изјави Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Кузеска: Со мерките на Владата кратиме непродуктивни трошоци, функционерите ќе примаат минимална плата, ќе сочуваме 250.000 работни места

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски намерно излажа дека државата има само 100 теста за коронавирус

Ана Ололовска

СДСМ: Важно е секое работно место, секоја компанија, секој приход, заедно можеме да се избориме со сите предизвици

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Никој не е изоставен со пакетот економски мерки за справување со кризата со коронавирусот

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сакаат да ги земат парите на граѓаните од вториот пензиски фонд, а не сакаат да се откажат од државното финансирање

Ана Ололовска

СДСМ: Владините мерки обезбедуваат помош за 250.000 работници и 35.000 компании, се бориме за секое работно место

Ана Ололовска