(ВИДЕО) Ковачки: За учество во мировна мисија се дава мито од 3.500 евра, а за прием на професионален војник 5.000 евра

Од:

Пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, на денешната собраниска Комисија за одбрана обвини дека за учество во мировна мисија се давало мито од 3.500 евра, а за прием на професионален војник 5.000 евра и тоа, како што истакна тој, едната линија е преку лица до владејачкиот СДС, а другата е преку ДУИ.

„Ова се работи што ги кажувам и не ги зборувам напамет, јас имам и конкретни имиња и кога зборуваме за давање мито, сега споменав 3.500 евра. Знам и една сума што се дава на курсот за професионални војници, односно за подофицери и за приемот на професионални војници, и таа сума е 5.000 евра. И знаеме на кои лица им се дава и ова не го зборувам напамет и не го кажувам само тукутака. За ова предупредуваме подолг временски период, јас дури и на ‘Фејсбук’ напишав дека имало тепачка претходниот викенд, во делот на приемот на подофицери имате ситуација каде што луѓе аплицирале на тој курс за подофицери, се издава наредба на почетокот на курсот за подофицери во понеделник, меѓутоа списокот сѐ уште не е дефиниран. И списокот се дефинира во недела, луѓето не се известени бидејќи се прават дополнителни политички процени, односно кои луѓе треба да бидат пишани на тој курс, односно луѓе што дале по 5.000 евра. Ова го зборувам со целиот мој кредибилитет што го имам во Армијата на Република Македонија. Така што да знаете и вие кој ги зема парите. Има една линија што оди преку СДС и друга што оди преку ДУИ“, порача Ковачки.

Ковачки потенцира дека одговорност за ова ќе има бидејќи тука се конкретните имиња, но ќе ги предаде на надлежните институции на прогон во истиот момент кога ќе бидат ослободени од канџите на власт бидејќи, како што рече, дури и вчерашниот избор на новиот јавен обвинител е на предлог на владејачката коалиција СДС и ДУИ.

„И, сега, ако сакате конкретни имиња, ќе одиме и со тоа, меѓутоа пред надлежните институции тогаш кога ќе бидат ослободени. Затоа што во моментот тие институции не се ослободени и сѐ што ќе се даде таму, знаете дека ќе биде забошотено. И тоа можете многу добро да го согледате од моментот кога вчера го избраа новиот јавен обвинител, кој е ваш предлог. Кај кого да пријавиме ние сега, кај тој новиот обвинител за гонење организиран криминал?“, праша Ковачки.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Падна понуда за кладба во Собранието меѓу власта и опозицијата

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Ковачки до Ковачевски: Дали знаете дека во вашиот партиски штаб се договараат бегствата на затворениците од затворите

Стоилковски: Човекот кој избегал од затвор, за кој држев прес денес, ми става лајк од бегство, Спасовски оставка веднаш

Ана Ололовска

Ковачки: Изјавите на Спасовски и на Османи се доказ дека Владата флертува со оние кои ја негираат Македонија

Талески: ВМРО-ДПМНЕ да го поддржи Договорот со Фронтекс во Собрание

ЕСМ: Блок 1 од РЕК Битола нема дефект, плански е исклучен поради интервенции