(ВИДЕО) Ковачевски – Бербок: Нова конкретна поддршка од Германија за следниот исчекор на С. Македонија во евроинтеграциите

Од:

Германија стои до Северна Македонија за следниот исчекор на нашата држава во европските интеграции. Притоа е изразено очекување дека ова стратешко прашање за државата и за регионот ќе биде во преден план на сите политички субјекти во земјава. Ова беше истакнато на денешната средба на премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ со министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок.

Како што информира владината Прес-служба, на средбата е истакнато долгогодишно искрено и силно македонско-германско пријателство и партнерство во 30-те години од воспоставувањето дипломатски односи, што се навршуваат оваа година.

– Нагласено е дека е од суштинска важност за севкупниот геополитички контекст, целиот регион да продолжи да се движи на патеката на евроинтеграциите. И во таа насока е поздравена улогата на премиерот Ковачевски и на Република Северна Македонија, како фактор на дијалогот и стабилноста во Западен Балкан, се вели во соопштението.

Премиерот Ковачевски го поздрави доаѓањето на министерката Бербок во уште еден важен момент за Република Северна Македонија.

– Направивме историски исчекор и ги започнавме преговорите за пристапување во ЕУ, во јули 2022 година, што означи почеток на квалитативно нова фаза во односите со Европската Унија, по 17 години од стекнувањето кандидатски статус и по бројните предизвици на патот кон полноправно членство во ЕУ, со активната поддршка на Германија, којашто особено беше клучна за време на германското претседателство со ЕУ во 2020 година. Денес таа поддршка повторно ја имаме и е од големо значење затоа што Германија ужива голема репутација и длабока почит меѓу нашите граѓани, рече премиерот Ковачевски.

Претседателот на Владата посочи и на значењето на соработката со Германија на економски план, со оглед дека Германија е прв трговски партнер на Северна Македонија во последните години, петти странски директен инвеститор во земјава, во којашто работат околу 200 германски компании, дека 45 проценти од вкупниот македонски извоз оди во Германија, како и дека големата македонска дијаспора во Германија е уште еден цврст мост во меѓусебната соработка.

На состанокот е поздравена и 100-процентната усогласеност на надворешната политика на Северна Македонија со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ.

Премиерот Ковачевски рече дека Северна Македонија е подготвена и како претседавач со ОБСЕ да придонесе во процесите за поголема стабилност во севкупната европска безбедност.

– Политиката на проширување најдиректно придонесува за одржување на мирот и стабилноста во нашиот регион, за подобрување на демократијата, владеењето на правото и заштитата на човековите права и слободи, оцени премиерот Ковачевски.

На средбата е истакнато и значењето на Берлински процес како движечка сила на регионалната соработка на највисоко ниво и како иницијатор на акционите планови за Заедничкиот регионален пазар на Западен Балкан и Зелената агенда. 

Би можело да ве интересира

Следната недела средба меѓу Ковачевски и Мицкоски

Ана Ололовска

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени, ќе имаме изолација

Ковачевски: ЕУ треба да има јасна стратегија за интегрирање на преостанатиот дел од Балканот

Митева: Заврши употребната вредност на скапиот маркетинг на Ковачевски за слики по маркети, граѓаните повторно ќе имаат повисоки цени

(ВИДЕО) Ковачевски – Лајчак: Северна Македонија е докажан фактор на стабилност во регионот

Ана Ололовска

Ковачевски: Пратениците да гласаат за доброто на народто, а не за кариерата на било кој политичар