(ВИДЕО) Костадинов: Мицкоски избега од избори во декември, се плаши од граѓаните, знае дека го чека нов пораз

Од:

На вчерашната лидерска средба ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се уплашија од брзи избори. Тоа што Мицкоски не прифати избори во декември кажува дека се плаши од граѓаните, знае дека го чека нов пораз. Јасно е дека СДСМ и коалицијата што ја предводи се фаворити на изборите на 12 април, рече Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ, на денешната прес-конференција.

„Во изминатите 2 години ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски беа единствените што работеа против рефромите, против напреодкот, против интеграцијата во ЕУ и НАТО.

Единствените кои се радуваа на историската грешка на Самитот во Брисел беа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ. Оние кои 11 години ја држеа земјата во изолација, далеку од демократскиот свет.

За две години ВМРО-ДПМНЕ не понуди ниту една идеја, нема програма, ниту визија. Тие нудат само обнова на режимот и криминалот.

Ние сме со граѓаните постојано на терен. Од нив ја црпиме силата, со нив заедно на 12 април ќе го потврдиме патот по кој одиме.

Тоа е патот на повисоки плати, на огромна социјална помош, патот на бескомпромисна и неселективна борба со корупцијата, патот на враќањето пари назад кон граѓаните.

Граѓаните не сакаат и нема да дозволат Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да ги вратат во темното минато на режим, криминал и неизвесност.

На 12 април одиме на голема победа за да продолжиме по вистинскиот пат.“, наведе Костадинов.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Изборите се решение за незрелото, неодговорно и несериозно однесување на Мицкоски и неговите кадри

Ана Ололовска

СДСМ: Со директна финансиска поддршка им помагаме на граѓаните во услови на криза и ја заживуваме македонската економија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шахпаска: Вложуваме во човечкиот капитал, за само 2,5 години во 4 наврати се зголемени платите во здравството

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Чулев работи на штета на граѓаните, стигна сметката од неказнувањето и неработењето на МВР

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Петров: Обезбедуваме директна помош за граѓаните, домашна платежна картичка и ваучери до 150 евра

Ана Ололовска

СДСМ: Градежната офанзива низ целата држава не сопре ниту за време на коронакризата, забрзано се реализираат капиталните проекти

Ана Ололовска