(ВИДЕО) Костадинов: Изборите треба да се одржат во првиот можен рок

Од:

„Ставот на СДСМ неколкупати јавно го соопшуваме и тука нема што да се крие. Како што напоменав и во оваа прес-конференција дека изборите се решение и треба да се одржат во првиот можен рок, секако по завршување на вонредната состојба и согласно состојбата со епидемијата. Избори се потребни за да обезбедиме целосно функционални институции коишто ќе бидат целосно посветени на заштита на здравјето на граѓаните, но потребни ни се функционални институции коишто ќе бидат посветени и за рестарт на македонската економија. Рековме дека договор е можен до завршување на вонредната состојба, согласно законите се знае дека избори треба да се одржат 22 дена по завршување на вонредната состојба“, одговори портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов на новинарско прашање.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Задолжувањата се за да се помогне економијата и да се надмине кризата со коронавирусот

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја претвори Македонија во земја во која царува криминал и корупција

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски молчеше кога неговиот шеф тајно поставуваше споменици и кога Скопје го претвораа во град на стиропор

Ана Ололовска

СДСМ: Имаме план за реформи во правосудниот систем, за правда и одговорност за сите

Ана Ололовска

СДСМ: Ќе ја формираме новата Влада, се обврзуваме да испорачаме уште повеќе

Ана Ололовска

СДСМ: Ќе формираме влада која уште попосветено ќе работи во интерес на граѓаните

Ана Ололовска