(ВИДЕО) Китев: Со противењето на Законот за одбрана, ВМРО-ДПМНЕ повторно покажува дека е против НАТО

Од:

„Најавите на ВМРО-ДПМНЕ дека нема да го гласаат Законот за одбрана е уште еден доказ за лицемерието, двојните стандарди и лажниот патриотизам на опозициската партија.

Христијан Мицкоски делува против еден од најважните законите поврзани со усогласувањето со НАТО стандардите.

На Христијан Мицкоски и пратениците на опозициската партија не им пречи во Европската народна партија, ВМРО-ДПМНЕ да биде партија од Република Северна Македонија, ама им пречи уставното име во Законот за одбрана кој е важен за усогласување со стандардите на НАТО.

Нема крај лицмерието на ВМРО-ДПМНЕ која наводно поднесува иницијативи за предвремено ратификување на Протколот за НАТО, а потоа вели дека нема да гласа за клучниот закон за НАТО“, рече Бетиане Китев, пратеник од СДСМ.

„Залудни се нивните лажни изговори за деструкциите што ги прават.

ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски секојдневно покажуваат дека се против ЕУ и НАТО, против напредок и интеграција.

Веќе извесно е дека стануваме 30 земја членка на НАТО и тој успех сите го честитаа и поздравија, само Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не само што не го честитаа туку преку деструктивното онесување прават се за да го закочат тој процес.

Мицкоски е ист како Никола Груевски. Лажен патриотизам, лицемерие и деструкција, тоа е понудата на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

Затоа на 12 април граѓаните повторно ќе ги поразат нивните антизападни и антидржавни политики и ќе потврдат дека државата продолжува на вистинскиот, правиот пат кој води до полноправно членство во НАТО и забрзана интеграција во ЕУ“, изјави Бетиане Китев, пратеник од СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Петров: Економските мерки на Владата значат помош за 250.000 работници и 35.000 компании

Ана Ололовска

СДСМ: Со економските мерки им се помага на работниците, ги спасуваме работните места, време е за солидарност

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да се откажат од парите од Буџетот, сега е потребна одговорност, а не популизам и политикантство

Ана Ололовска

СДСМ: Владата донесе сериозни економски мерки, државата ги спасува работните места погодени од кризата со коронавирусот

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски да сакаше да помогне ќе се откажеше од парите кои ги добива од граѓаните

А1он

(ВИДЕО) Васев: Додека сите се борат против коронавирусот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не се откажуваат од парите што ги добиваат од Буџетот

Ана Ололовска