(ВИДЕО) Кирков: Неспособноста на Спасовски оди до таму што и по 24 часа, не го најдоа убиецот на кучињата во Струга

Од:

Спасовски и Ковачевски ја урнисаа МВР, неспособноста оди до таму што и по 24 часа, не може да го најдат сторителот на грозоморните убиства на кучињата во Струга. А сите ние очекуваме да бидат способни и да го решат проблемот со дојавите за бомби или со некои потешки кривични дела. Што треба јавноста да мисли кога МВР под власт на СДС не може да пронајде човек што со огнено оружје се шетал низ Струга и убивал животни? Што може и за што е способно МВР? Што прави Спасовски, за што е способен, еден криминалец нема фатено, единствено достигнување на раководството на МВР, очигледно е спиењето во хотели, каде што ноќевање чини 20.000 евра, изјави Стефан Кирков од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој додаде дека бездомните кучиња се голем проблем што оваа власт не успеа да го реши со години и тоа од неколку аспекти, Владата со години не презема буквално ништо и ги става граѓаните да бидат често цел на напади, кои, за жал, завршуваат понекогаш и со фатални последици. Сето тоа, пак, придонесува државата да исплаќа сериозни финансиски средства за добиени судски постапки, кои граѓаните ги добиваат по основа на отштета.

Кирков истакна дека едно од главните места во кои има проблем со бездомни кучиња е Скопје. Главниот град е преплавен од бездомни кучиња, а Градот нема никаква идеја за справување со овој проблем и покрај големите финансиски средства што ги исплаќа кон јавното претпријатие „Лајка“, кое кучињата ги враќа и ги остава повторно да бидат на улица.

Кучињата не треба да бидат убивани и не треба да бидат на улица, тие не се виновни за тоа, тие често се цел на сообраќајни незгоди и на вакви немили настани.

Според Кирков, Владата и Град Скопје не покажуваат дека имаат некаква идеја и желба за решавање на проблемот за кој мора итно да се најде системско и трајно решение и да се отстранат кучињата од улиците во сите градови на Републиката, каде што проблемот навистина е огромен.

Сметаме дека со изградба на професионални стационари и со еден хуман третман низ кастрација и целосна стерилизација овој проблем бргу би се решил и со воведување еден итен ригорозен закон за урбано чување домашни миленици. Во спротива ќе гледаме вакви немили сцени од убиени, отруени кучиња, стотици искасани и повредени граѓани, често и сообраќајни незгоди причинети како последица на овој проблем со бездомните кучиња, кој повеќе години го мачат градот Скопје, но и целата држава, изјави Кирков.

Би можело да ве интересира

Ѓорчев: Офанзивната реторика на бугарската држава е поради тоа што таа увиде дека македонската дипломатија е неорганизирана

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Награди за Ковачевски за инфлуенсер на годината, Маричиќ турист на годината, а Груби најдобар агент со недвижности

(ВИДЕО) Стојаноски: Како фирмата за надзор на коридорите 8 и 10 од несоодветна со решение на влада станува соодветна?

ВМРО-ДПМНЕ: Владата набавува леб по цени од 30 до 100% повисоки од цените кои ги пропишува

ВМРО-ДПМНЕ: Амбасадорот во САД изнајмил луксузна резиденција

Петкоска: Од дигитализација добивме само дојави за бомби и хакирани системи

Горан Наумовски