(ВИДЕО) Кирацовски: Делото на Кирил и Методиј е водилка да работиме за општо добро на сите граѓани

Од:

Генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Македонија.

„Во мое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, упатувам честитка до граѓаните по повод 24-ти мај.

Денеска со особена гордост и достоинство, го славиме денот на сесловенската писменост и култура, го славиме делото на браќата Кирил и Методиј.

Светите Просветители Кирил и Методиј имаат уникатно историско и културно значење за целиот свет, особено за Македонија, промовирајќи ја нашата татковина како родилка на сесловенската писменост и култура.

Нивната дејност нека биде пример и водилка за сите нас, да се стремиме и да работиме за општо добро, за подобро заедничко утре на сегашните и идни генерации.

Делото на Кирил и Методиј е наша водилка да работиме за доброто на сегашните и идни генерации“, се вели во честитката на Кирацовски до граѓаните на Република Македонија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Битиќи: Со ребалансот повеќе пари за фирмите, дополнителни 3,3 милиони евра назад кај компаниите

Ана Ололовска

СДСМ: Просечната плата за jули 2019 година повисока за 4.3 отсто од лани

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Што сака да сокрие Мицкоски, линковите со Орце Камчев или неговата улога во Рекет?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лалчевска: Ребалансот на Буџетот обезбедува поголеми плати и ја унапредува здравствената заштита

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пратениците со државни пари плаќаат кирии на роднини, кои наместо нив пречекуваат „гости“ во становите

СДСМ: Со ребалансот на Буџетот повеќе пари за раст на платите

Ана Ололовска