ВИДЕО: Канализација ја поплави Кисела Вода, пукна главната цевка на градилиште за нова десеткатница

Од:

Фекалии од цело Пржино се излеваат од градилиште за нова десеткатница на улицата „Дренак“ во населбата Кисела Вода. Изведувачот попладнево ја пукнал главната канализациона цевка, од која сега не престанува да се излева валкана вода.

“Направија прво мала пукнатина на цевката, но место да ја санираат, фрлија песок и палети за да не се гледа. Ова е главниот канализационен вод, канализацијата од цело Пржино тука се слева. Тука е и колекторот. Сега веќе не се сопира, бетонската цевка е пукната и целиот ископ за новата зграда се полни со фекалии”, се жалат жители на околните згради кои стравуваат дека и нивните подруми ќе се наполнат.

Работниците ангажирани како подизведувачи попладнево само ги извадиле градежните машини од ископот.

„Ни рекоа дека ќе упие земјата и се ќе се повлече и си заминаа. Пријавуваме во ‘Водовод’, оттаму ни велат дека не дале согласност и немаат ништо со ископот, а канализацијата не сопира да тече. Веќе почна да се рони и земјата околу ископот, само три метра нѐ делат од дупката”, се жалат соседите.

Инвеститор на десеткатницата е фирмата “Еуро билдинг 2012” од Охрид, а изведувач е “Гипс имобилија дизајн”, кои ангажирале и подизведувачи.

Би можело да ве интересира

Маж нападнат од малолетници во Кисела Вода

А1он

Пороен дожд ги поплави Њујорк и Њу Џерси, загинаа најмалку 23 лица

А1он

Возрасните лица од Кисела Вода кои не можат да се грижат за себе ќе може да се пријават за да добијат неговател

А1он

Пожари и поплави во Италија, евакуирани над 800 луѓе

Мери Јордановска

Протест во Кисела Вода, жителите се против бетонизација на Расадник

Жарко Настоски

Жена пронајдена мртва во стан во Кисела Вода

Жарко Настоски