(ВИДЕО) Илиевски: Ситуацијата со коронавирусот е алармантна, а СДСМ станува носител на Ковид-19

Од:

„Ситуацијата со корона вирусот се влошува единствено во Македонија!

Македонија е на врвот, ама по број на новоинфицирани во едно деноноќие, по број на починати од корона вирусот.

Се е јасно – ова е резултат на неспособноста на надлежните и владејачката структура да воспостави соодветен систем за заштита на здравјето на граѓаните.

Заев има една цел, а тоа е да ги реализира своите интереси и интересите на тесен круг на луѓе.

Заев покажа, а и докажа дека здравјето на граѓаните ниту му е приоритет, ниту го интересира. Тој зборува само за избори и тера кампања“, рече Боро Илиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Раководството на неговата партија или е инфицирано или е во самоизолација или изолација.

Но, и тоа не го интересира Заев, тој си зборува за избори! Владејачката СДСМ станува носител на Ковид 19 во државава.

Заев наместо да ги става институциите под закрила како што е тоа случај со Комисијата за заразни болести, треба да помисли прво на здравјето на граѓаните.

Ситуацијата е алармантна. Македонија го доживува вториот пик на корона вирусот најавуван и претпоставуван за есенва.
Филипче нема контрола врз ситуацијата.

Мора итно да се делува во насока на поголема заштита на здравјето на граѓаните“, изјави Боро Илиевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Зоран и Вице Заеви фатени во рекет афера од 6 милиони евра

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Победата на ВМРО-ДПМНЕ е се поочигледна

Ана Ололовска

Писмо од Мицкоски: Не ветувам чуда, но ви давам збор дека ќе бидеме подобри од оние досега

Ана Ололовска

Мицкоски од Кратово: Граѓаните ќе одлучат меѓу два различни концепта

А1он

На порталот „Република“ по грешка објавена инструкција како да се напише текст против Заев

Ландов

(ВИДЕО) Николоски: Изградба на автопатот од Градско преку Прилеп до Битола и грчката граница

А1он