ВИДЕО: Хроничниот проблем со пожарите на „Вардариште“ задушува половина Скопје

Од:

Депонијата Вардариште вчера повторно гореше. Пожарот почна попладнето, а беше изгаснат доцна вечерата. Чадот од горењето на депонијата е виддлив, но и се чуствува во неколку населби кои гравитираат околу. Маџари, Ново, Горно, Долно Лисиче, Аеродром се населбите во кои кои жителите чуствуваат смредеа кога гори Вардариште. Така беше и вчера.

– МВР испраќа дополнителни полициски екипи со цел откривање на лицата кои го предизвикале палењето на депонијата Вардариште од која, според јавувања на повеќе револтирани граѓани на 112 во ЦУК, се шири остар и неподнослив мирис. Според информациите од скопската противпожарна бригада, пожарникарите предмалку го изгаснале оганот но некаде на средината на депонијата на место кое во моментов е непристапно за нив сеуште има чадење, одговори доцна синоќа директорот на Центарот за справување со кризи, Стојанче Ангелов по бројните реакции и од граѓаните и од медиумите.

Би можело да ве интересира

Дождот што врне попладнево во општина Чашка ги гасне повеќедневните шумски пожари

Ангелов: Во ЦУК и ДЗС има превработеност на одредени позиции, а нема луѓе таму каде што треба

Катерина Ѓуровски

Активни седум пожари, повредени и неколку пожарникари, засега нема потреба од странска помош

Катерина Ѓуровски

Систем за справување со пожари не постои, потребна е итна реорганизација тврди Тошковски

Повреден командирот на штипската Пожарна и уште еден негов колега при гаснење на пожар

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Пожарите не стивнуваат, уште горат Серта и Огражден

Катерина Ѓуровски