(ВИДЕО) Граѓаните предупредија: Нека очекуваат социјални немири од пошироки размери

Од:

Институциите на системот нека проработат, во спротивно нека очекуваат социјални немири од поголеми размери, истакна граѓанин за „А1он“ кој примал хемотерапија на Клиниката за онкологија во Скопје. Овој народ е трпелив, ама кога ќе му дојде крајот, ќе биде јако.

– Не може вака веќе, задираат во нешто што е живот на крајот на краиштата. Еве јас лично во февруари 2021 година почнав со хемотерапија.

Кога слушам сега карактеристики и ефекти од примањето на терапијата: повраќање, паѓање на коса, нестабилност. Па јас ги немав овие појави, немав ништо. Отидов на паркинг, ја земав колата и си отидов дома – објасни постариот граѓанин кој се лекувал од рак од 2021 година.

Би можело да ве интересира

Коциќ: Поради ДПМНЕ и Рашела Мизрахи пропадна работата на комисија за случајот со Онкологија

Маркоска: ДПМНЕ да не бега, веднаш да закаже седница на Комисијата за Онкологија

Мизрахи: Заклучоците кои ги прочитав пред Анкетната комисија немаат политички наратив

Горан Наумовски

Марковска: По скандалозните злоупотреби на Комисијата за Онкологија никој нема доверба во Мизрахи

Катерина Ѓуровски

Сотирова Бухова: ДЗСИ нема ингеренции околу терапиите, заклучоците за Онкологија се политички реваншизам

Нема седница за Анкетната комисија за Онкологија, рокот за заклучоци е до 3 декември