(ВИДЕО) Ѓорѓиевски: Партискиот октопод на Спасовски во МВР доби уште еден крак, функционерот на СДСМ од Бутел Ѓорѓи Котевски

Од:

„Во Македонија владее криминалот, а МВР е целосно блокирано заради политизацијата и непрофесионалното раководење од страна на министерот Оливер Спасовски.

Наместо почитување на системот на кариера и стимулирање на професионалците во министерството, полицијата се партизира и парализира целосно со кадри блиски до Спасовски.

Партискиот октопод на Спасовски во МВР од неодамна доби уште еден крак.

Тоа е функционерот на СДСМ од Бутел Ѓорѓи Котевски, добро познат на јавноста како поранешен директор на истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари“, рече Орце Ѓорѓиевски-член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Ѓорѓи Котевски е вработен во МВР на позиција Виш полициски советник за меѓународна соработка.

Ѓорѓи Котевски со решение на Спасовски станува, ни помалку, ни повеќе, трет човек во хиерархијата на Бирото за јавна безбедност.

Ѓорѓи Котевски нема ниту ден работно искуство во полиција, но затоа ќе има под него илјадници полициски службеници кои кариерата ја граделе макотрпно, секојдневно ризикувајќи ги сопствените животи.

Ова не е само уште едно обично партиско вработување, ова е целосно поигрување со системот и негово целосно подривање.

Ѓорѓи Котевски ќе има преку 1000 бодови и ќе зема плата од околу 45. 000 денари, а човекот е приправник во МВР.

Затоа отворено прашуваме, кои се квалификациите заради кои Котевски е примен на оваа функција? Дали е тоа неговата кариера во една фурна во Скопје? Дали е тоа неговиот придонес како претседател на општинската организација на СДСМ во Бутел или пак Спасовски и Заев го наградуваат затоа што за време на неговиот мандат најбрутално беа нападнати и претепани Спиро Ристовски и Миле Јанакиески?

Човекот имаше катастрофални резултати како директор на затворот во Шуто Оризари и поради истите катастрофални резултати како што знае целата македонска јавност истиот беше приндуен да си даде оставка, но очигледно тоа не е проблем за Оливер Спасовски да му довери трета по ранг функција во хиерархијата на БЈБ.

Господине Спасовски, престанете да го уништувате МВР, додека не е предоцна. Повлечето го решението и престанете да ги шиканирате професионалците за сметка на вашите партиски послушници. За штетата која што ја правите секојдневно во МВР за многу скоро ќе има одговорност“, изјави Орце Ѓорѓиевски-член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Филипче се обиде да прикрие над 20-тина случаи во рок од 3 дена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Манојловски: Пола раководството на СДСМ е инфицирано со коронавирус, а Заев зборува за избори и тера кампања

Ана Ололовска

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов преку Дрисла вработува партиски, трошејќи 8.6 милиони денари

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Коцкањето со здравјето на граѓаните е неприфатливо

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Андоновски: Зголемена е за 18 пати стапката на финансиски криминал во споредба со 2016

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ѓорѓиевски: ЈО да го повика Зоран Заев и да го вештачи неговиот телефон

Ана Ололовска