(ВИДЕО) Ѓорчев: Катица Јанева денеска се стави над Уставот на Република Македонија

Иако нема законска обврска да се појави во Собранието и да го образложи доставениот извештај за сработеното, Катица Јанева според претседателот на комисијата за политички систем и член на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев со непојавувањето се ставила над уставот и законите на Република Македонија.

Тој вели дека ова е прв случај во историјата на демократска Македонија, во овие 25 години едно лице да не се појави и да го образложи извештајот на институијата која ја раководи.

– Не добивме известување дека нема да дојде иако интересот помеѓу пратениците е голем. Нејзиното недоаѓање и недавање известување дека нема да се појави е непочитување на собранието. Непочитување на уставот на Република Македонија. Македонија е парламентарна демократија и сите именувани лица носат одговороност, влели Ѓорчев.

Ѓорчев додаде дека еднаш годишно претседателот лично поднесува извештај, еднаш месечно премиерот и министрите, како и претседателите на низа институции, а само Јанева не се појавила лично да го образложи извештајот кој го поднела.

Александар Тодески

Би можело да ве интересира

Со новиот предлог-закон СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

(ВИДЕО) Заев: СЈО се интегрира во Обвинителство за организиран криминал на чело со Русковска

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ласовска: Која здравствена установа издала боледување на Јанева?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Тортевски: Предметите на СЈО со ништо не се загрозени, криминалот не смее да остане несанкциониран

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Ласовска: Катица Јанева се крие и бега од одговорност

Ана Ололовска

Жбогар: „Рекет“ не влијае на европерспективата, да се најде решение за иднината на СЈО

Ана Ололовска

Leave a Comment

3 − one =