(ВИДЕО) Ѓорчев: Итните постапки се три пати поскапи, власта ги пљачка граѓаните со личните документи

Од:

„Владата на СДСМ и Зоран Заев му приредија на народот фијаско и дебакл на народот и граѓаните со недостатокот на лични карти, возачки дозволи, регистрации за возилата како и за пасоши.

Станува збор за очајна мерка за полнење на буџетот, затоа што буџетот е празен, затоа што граѓаните се опљачкани и се зголемуваат давачките“, кажа Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Неколку примери, цената за редовна процедура за издавање пасош е 1,600 денари. Владата СДСМ и Зоран Заев ги принудуваат граѓаните на итна процедура која што чини три пати повеќе односно 4,800 денари, иста е работата и со возачките дозволи, редовната процедура која што сега не е достапна е 280 денари, итната процедура е 840 денари, три пати повеќе се земаат пари од граѓаните.

Значи ова фијаско коешто го приредува власта нема само последица за стресови на граѓаните, да не може да си ги завршат работите, да не може нормално да се движат, да патуваат, туку има за последица и нивно масовно пљачкање и осиромашување.

Уште еднаш ова е фијаско, катастрофа и дебакл на власта.

Власта не е во можност да ги сервисира основните потреби на граѓаните, а тоа е издавање на пасоши, лични карти, возачки дозволи, регистарски таблички за возилата.

Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги скуси овие процедури, Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде одговорна и Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе им приреди ефикасни процедури за издавање на личните документи на граѓаните на Македонија“, изјави Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Мини Шенген не е алтернатива за ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Криминалот и корупцијата почнуваат и завршуваат со Зоран Заев

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лажно ветуваше европска, а сега нуди Мини шенген Македонија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски го крши законот, повеќе од три недели не се издаваат лични карти

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев во овие 4 години не задолжувала 1,7 милион евра дневно и планира уште повеќе да задолжува

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: 85.000 градежни квадрати продадени колку за 70 станбени квадрати во Скопје

Ана Ололовска