(ВИДЕО) Филипче: Постигнавме договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници

Од:

Од февруари 2020 години платите на лекарите-специјалисти се зголемуваат за 25 проценти, а на медицинските сестри за 10 проценти, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Тој рече дека заедно со сите други зголемувања од 2018 година досега основната плата на лекарот специјалист е зголемена за 40 проценти, а на медицинските сестри меѓу 35 и 38 проценти.

– Заедно со зголемувањата на дежурствата, коишто од 2018 година, кога беа зголемувањата се зголемија за работен ден за двојно, а за недела и празник за трипати, сега платата на лекар-специјалист во Клиничкиот центар, на хируршките и на интерните клиники ќе достигне, а кај на некој и ќе надмине, 100.000 денари, нагласи Филипче.

На новинарско прашање околу случувањата во ОХИС и штетноста на излеаната материја, министерот за здравство посочи дека доколку се помине во близина кадешто е ослободена материјата може да предизвика надрзба на очите и надразба на кожата. Еден пациент бил прегледан во клиниката, му била дадена соодветна терапија и бил пуштен на домашно лекување.

Би можело да ве интересира

Филипче се сретна со косовскиот колега Арменд Земај

А1он

За една година во новиот ургентен центар во Кумановската болница 50 илјади хируршки и ортопедски прегледи и интервенции​

Ана Ололовска

Со донации опремено педијатриското одделение во Дебар

Ана Ололовска

Нов клинички центар, реконструкција и опремување на болниците, повисоки плати во здравството до 2024

Ана Ололовска

Игор Алулоски од ГАК: Македонската гинеколошката онкологија ја подигнуваме на европско ниво

Ана Ололовска

На Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија извршени 500 интервенции и прегледани над 2.000 пациенти

Ана Ололовска