(ВИДЕО) Филипче: Не поднесувам оставка, направивме максимум што можевме

Од:

Во пресрет на „метлата“, министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека не чувствува потреба да си поднесе оставка и верува во исправните политики на премиерот, кој најдобро знаел кој работи и кој треба да биде во неговиот тим.

Министерот Филипче на речиси сите анкети за тоа кој треба да си замине од досегашната функција е меѓу првите неколку министри, со најмногу гласови. Во интервју за „А1 он“ Филипче вели дека за таквото мислење на граѓаните придонеле таканаречените скандали што му биле наметнувани, со цел да му се наштети нему лично, а тој и неговиот тим за нецела година и пол дале максимум што можеле.

„Ми се калемеа работи што овде, во Министерството, не беа направени. Многу ми е драго што вистината секогаш излегува на виделина, обвинителката Вилма Рускоска за тендерот за реагенси изјави дека нема ниту една основа за кривично дело и дека се работи за шпекулации и обвинувања“, вели министерот Филипче.

За тендерот од 35 милиони евра за реагенси, кој беше поништен и важи за еден од поголемите скандали во здравството, министерот објаснува дека се подготвува нова постапка и уверува дека нема да ја повторат грешката.

Во текот на оваа недела министерот најавува ново јавно-приватно партнерство, овој пат за паркингот на Клинички, зборува каде следно ќе воведат јавно-приватно партнерство, колку ќе чини изградбата на новиот клинички центар во кој нема да има детска кардиохирургија, а објаснува и за обвинувањата дека е вмешан во бизниси со веледрогеријата „Д-р Пановски“.

Би можело да ве интересира

Здружение „Од нас за нас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Ана Ололовска

Протест против насилството врз здравствените работници и пред стара Градска болница

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новинарите го прашаа Филипче зошто дошол на протестот

Виктор Јованов

(ВИДЕО) Протест против насилството врз медицинарите: Следниот протест ќе започне и нема да заврши, ова е последно предупредување

Виктор Јованов

ВИДЕО: Започна протестот на Клиника против насилството врз медицинските работници

Виктор Јованов

Протест против насилството врз здравствените работници

Ана Ололовска