ВИДЕО: Дваесет и осум мигранти откриени во Лојане и Ваксинце, три лица се приведени

Од:

Дваесет и осум мигранти се пронајдени изутринава во акција на полицијата при претрес во две куќи во селата Лојане и Ваксинце, а три лица се приведени во врска со случајот.

Како што информира денеска Сузана Праниќ Талевска, од Секторот за односи со јавност во МВР, припадници на Регионалниот центар за гранични работи Север во содејство со Единицата за прво распоредување и полициски службеници од СВР Куманово, по претходно издадена наредба од Основен суд Куманово рано изутринава извршиле претрес во две куќи во селата поради основано сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.

– При извршениот претрес во домот и помошни простории во сопственост на лицето Ќ.А. (66) во селото Ваксинце пронајдени се 10 лица мигранти од Бангладеш поради што Ќ.А. и Ф.А .(27) и двајцата од село Ваксинце се приведени, додека во селото Лојане при претрес на дом и помошни простории во сопственост на А.А. (48) кој е во моментов надвор од државата биле пронајдени вкупно 18 лица мигранти, од кои 16 од Пакистан и две од Авганистан меѓу кои и четири малолетни лица. Во врска со настанот приведено е лицето З.А. од селото Лојане, информира Праниќ Талевска.

Во текот на денешниот ден приведените лица ќе бидат изведени пред суд, мигрантите ќе бидат префрлени во прифатниот центар „Винојуг“ во Гевгелија, а до ОЈО за гонење организиран криминал и корупција против овие лица ќе бидат поднесени соодветни пријави поради сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“ по член 418в од Кривичниот законик.

Би можело да ве интересира

Трагедија во Атлантскиот Океан: 140 луѓе се удавија кај брегот на Сенегал

Жарко Настоски

Обвинителството предлага притвор за Шпанецот фатен со дрога во Чаир

Жарко Настоски

Приведено лице од Тетовско барано со потерница

Ана Ололовска

МВР: Приведени и спроведени во затвор три лица барани со потерница

Ана Ололовска

Полицаец од Куманово фатен на дело како прима поткуп за да спречи истрага против фирма

Жарко Настоски

Приведен скопјанец баран со потерница

Ана Ололовска