(ВИДЕО) Досие „Мерко“: 14 кривични пријави, една процесирана, ниту една пресуда

Од:

За три мандати, против струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко, биле поднесени 14 кривични пријави, дознава „А1он“. Струшкиот градоначалник кривичните пријави ги добил додека ја извршувал функцијата.

„А1он“ дојде до податоците од кривичната евиденција за Мерко.

До Основниот суд во Струга успеал да стигне еден предмет за кој е поднесен обвинителен предлог.

Ова е дел од профилот на Рамиз Мерко и политичката кариера како градоначалник. Има 64 години, но не планира пензионирање. 18 години прима функционерска плата, а во изминатите 15 години беше градоначалник и министер. Струга ја води 12 години.

Повеќе во видео истражувањето на „А1он“.

Продолжува…

Би можело да ве интересира

Груби: Правилна е одлуката Мерко повторно да биде кандидат за градоначалник на Струга

(ВИДЕО) Досие „Мерко“: Со 146 илјади евра без дозвола реновира зграда заштитена со закон, за таму да ја пресели општината

Кристијан Ландов

Мерко повторно кандидат на ДУИ за Струга, кривичните и постапувањето спротивно на законите не ги предомислија да го кандидираат

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Досие „Мерко“: 329 решенија за уривање дивоградби во Струга седат во фиока, 44 објекти се на крајбрежјето

Градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски злоупотреби, побараа антикорупционерите

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Светлата на едната страна од Црн Дрим по еден месец не работат

Кристијан Ландов