ВИДЕО: Девојка во Карпош спречена во намерата да скокне од петти кат

Од:

Специјалци спречија млада девојка да скокне од петтиот кат од зграда во скопски Карпош. Тие со јажиња од горниот кат се спуштија и ја затворија терасата.

Од противпожарната единица Скопје информираа дека за случајот пријавиле соседите околу 12.30 и дека девојка е качена на балкон со намера да скокне.

„Веднаш дојдовме на местото на настанот и поставивме безбедносен душек, доколку скокне од петтиот кат, за да се спаси. Но, по наредба на интервентната полиција која ја презеде акцијата ние тука се повлековме и настапија нивни екипи во акцијата за спасување. Како што видовте, полицајците со јажиња се качија на горниот кат и ја затворија излезната врата од балконот на долниот кат каде што беше девојката. Акцијата е успешно завршена“, изјави Владимир Кочовски командир во против пожарна единица Скопје.

Мотивите и околностите кои довеле до овој настан допрва ќе се утврдуваат, од страна МВР.

Би можело да ве интересира

22-годишна девојка нападната од нејзиното момче на улица во Скопје

Ана Ололовска

Eксплозивна направа фрлена во двор на куќа во Прилеп

Ана Ололовска

Скопјани демолирале локал во Аеродром оти им кажале дека не работи

Ана Ололовска

17-годишно момче прегазено во Тетово, возачот избегал

Ана Ололовска

Во Бугарија во судар со македонски камион загина возач на автомобил

Катерина Павлова-Николовска

Пронајдено телото на 62-годишниот тетовец кој исчезна на 31 декември

Катерина Павлова-Николовска