ВИДЕО: Десетици полицајци интервенираат во „8 Септември“ откако докторка добила закани по живот

Од:

Десетици полицајци од повеќе различни единици вечерва се пред болницата “8 септември”, по пријава од докторка која добивала закани од роднини на лице кое починало откако било хоспитализирано во ковид-центарот.

Неофицијално, инцидентот започнал со расправија за тоа дали починатата жена која била хоспитализирана имала или нема коронавирус. Роднините наводно сакале да го подигнат телото без протоколот кој се спроведува за сите починати лица во изминатиот период поради епидемијата.

Исто така, едниот од роднините кој се заканувал,  бил позитивен на коронавирусот. Дојавата до полицијата била дека роднините, меѓу кои бил и синот на починатата жена, се вооружени, но полицијата утврдила дека не биле.

Пред болницата има пет полициски возила и едно комбе, како и униформирани полицајци и припадници на интервентната полиција.

МВР повеќе детали најавува за подоцна.

Би можело да ве интересира

Ниту маски, ниту дистанца на завршниот митинг на Алијансата за Албанците

А1он

Четири нови случаи заразени и двајца излекувани од коронавирус во Кичево

Ана Ололовска

1830 активни случаи на коронавирус во Скопје, 300 во Чаир

Ана Ололовска

136 заразени со Ковид-19, починати се 6 лица

Ана Ололовска

МВР регистрира 251 прекршок за неносење маски

Ана Ололовска

Активни 3.519 случаи на заразени со Ковид-19, досега починаа 376 лица

Ана Ололовска