(ВИДЕО) Црвенковски: Локални заедно со парламентарни организирани од Влада со кредибилитет

Од:

Централниот одбор на СДСМ донесе одлука да учествуваат на избори, доколку се одржат локални заедно со предвремени парламентарни, и доколку се исполнат условите тие да бидат фер и демократски.

dobivaj vesti na viber

Изборите да бидат организирани од Влада со кредибилитет, а посебно личностите кои ќе ги раководат секторите финансии, правда и внатрешни работи, како и јавниот сервис МРТ, да бидат личности прифатливи за сите, лица со капацитет и кредибилитет. СДСМ инсистира на вградување на сите забелешки во Изборниот законик дадени од ОБСЕ/ОДИХР и целосно да се прочисти избирачкиот список.

Ова е предлогот за излез од кризата.

„Подготвени сме за започнување разговори веднаш со владеачките партии. Ако одбијат, битката ја продолжуваме со улична демократија и граѓанска отпор. Целата одговорност за нелегитимни избори ќе ја носи актуеланат власт“, рече на прес конференција, лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Одлуката, рече е донесена едносгласно од сите присутни на седницата на Централниот одбор, вклучувајќи ги и пратениците и градоначалниците, како и кандидатите за градоначалници.

Власта, потенцираше, нема кредибилитет да организира фер и демократски избори, а ако учествува опозицијата само на локални избори ќе и даде легитимност на власта која воведе полициска диктатура.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Попов: Власта на СДСМ и ДУИ освен лаги немаат ништо друго понудено на младите

(ВИДЕО) Талески: Наместо проекти, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ удираат по џебот на граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јовановски: Во време на криза Стојкоски троши 600.000 евра за непродуктивни трошоци

Ана Ололовска

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

Ана Ололовска

СДСМ: Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ се лажговци и лицемери, летуваат во луксуз во Монте Крало и Црна Гора

ВМРО-ДПМНЕ: Владата е неспособна, Македонија е меѓу државите со највисока инфлација