(ВИДЕО) Честитка од Петровска по повод Денот на полицијата

Од:

Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска денеска упати честитка до припадниците на македонската полицијата и им се заблагодари за нивната посветеност и професионалност и за се она што го направиле за земјава.

-На сите сегашни и поранешни припадници на МВР ви го честитам Денот на македонската полиција. Секој од вас остави дел од она што го живееме денес. Секој од вас се посвети на создавањето на нашата држава. И токму затоа ви упатувма искрени честитки и бескрајна благодарност, за вашата посветеност, за вашата професионалност, но и истрајност. Заедно поминавме многу премрежја, пербродивме многу предизвици, но пред нас претстојaт и многу реформи кои треба да ги спроведеме за да македонската полицијата застане рамо до рамо со европските полиции во светот. Им оддавам почит на оние кои ги положија своите животи за денес да живееме во слободна држава, вели Петровска во видео честитката.

Македонија, вели, е членка на НАТО и наскоро ќе започне преговори со ЕУ. Тоа, според неа, е доволен доказ дека сме на вистинскиот пат да направиме реформи кои ќе бидат за доброто на сите нас, за доброто на државата, но и за граѓаните, кои, како што вели, секогаш ќе бидат во фокусот на нашето дејствување.

Би можело да ве интересира

Скопјанец сакал да помине на Ќафасан со 17.770 непријавени евра, му ги фатила албанската полиција

Жарко Настоски

Изгоре кампер-возило на полски туристи на Матка

Жарко Настоски

Жител на Свиларе со нож ранил колега во фирма од Миладиновци

Жарко Настоски

Девојка ограбила куќа во Тафталиџе, си заминала со плен вреден 2.500 евра

Жарко Настоски

ВИДЕО: Министерот Спасовски им оддаде почит на четворицата македонски бранители во чија чест беше откриено спомен обележје во Берово

Ана Ололовска

Приведен тетовец што со измами за загинати во сообраќајки противправно заработил 2.210 евра

Ана Ололовска