(ВИДЕО) Арсовски: Власта, СДСМ и Заев сакаат да го прикријат криминалот на Катица Јанева

Од:

„Замислете Катица Јанева побарала форензичко бришење на компјутерите во СЈО. Очигледно, после ваков скандал Катица Јанева има нешто да сокрие, а штом се уште молчат сите и обвинителството и власта, и не се наоѓа Катица Јанева на распит во обвинителството, тоа значи дека некој сака и нејзе да ја скрие и да го премолчи целиот овој скандал и инволвираноста на Катица Јанева во истиот скандал „Рекет“.

Власта, СДСМ и Зоран Заев сакаат да го прикријат криминалот на Катица Јанева. Тоа потврдува дека и Зоран Заев и Катица Јанева и Кики и Фрики и сите останати се вмешани во случајот „Рекет“, рече Димче Арсовски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Затоа ниту СЈО може повеќе да продолжи со својата работа, ниту пак Катица Јанева да биде обвинител. Замешана е во скандал за рекетирање тежок милиони.

Бараме, носење нов реформски закон според принципите на правото и правдата и Уставот. Најпрвин детална истрага за случајот „Рекет“, да ја видиме инволвираноста и на Катица Јанева и на другите обвинители и истражители на целото СЈО.

Потоа согласно законите бараме враќање на сите обвинители и истражители на нивните матични работни места од каде што доаѓаат и дури потоа доколку ако ги исполнуваат критериумите да конкурираат во новото обвинителство за гонење висока корупција и криминал. Не дозволуваме со закон, скокање по неколку скалила на обвинителите.

Бараме сите предмети од процесите коишто се започнати на ниво на обвинение до 30.06.2017 година, истите да бидат превземени од државниот јавен обвинител и истите да се прераспределат согласно процесите и советите на експертската јавност, онаму каде тие дела истите припаѓаат, односно треба да припаѓаат според нивната тежина.

ВМРО-ДПМНЕ предвидува финансиска независност за целокупното Јавно обвинителство и тоа од 0,8 до 1 процент од државниот буџет, кој што се гласа секоја година, да се одвојува за потребите на државното јавно обвинителство.

Ова се суштинските реформи кои треба да ја донесат неселективната правда.

Намерите на СДСМ и Зоран Заев, верувајте дека не се искрени. Тие само сакаат да се амнестираат и да се заштитат по падот на власта на СДСМ, како што гледаме во моментов дека ја амнестираат Катица Јанева, односно сите други инволвирани.

Македонија мора да се рестартира и мора да тргне напред. И тоа веднаш!“, изјави Димче Арсовски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ, партијата на Мицкоски знае само да работи против интересите на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: За еден мандат со нови куќи се стекнаа Шилегов, Филипче, Царовска и Шекеринска и ниту една не е со ПУР пена

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството на Филипче за модуларната болница одлучило да се користат лесно запаливи материјали кои изгореа за 2-3 минути

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Ниту платата, ниту фирмата на Шилегов не може да се извор за толкав луксуз

Ана Ололовска

Мицкоски: Информациите за начинот и материјалот за градба на модуларните болници ја надминуваат моралната одговорност

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев, Филипче и Хасани да си дадат оставки, само така ќе се дознае вистината

Ана Ололовска