(ВИДЕО) Арсовски: Невенчаниот сопруг на Мила Царовска доби и набавки во 4 очи во вкупен износ од 1,5 милиони денари

Од:

Мила Царовска молчи за скандалот со нејзиниот невенчан сопруг. Невенчаниот сопруг на Мила Царовска само три дена од вториот круг на претседателските избори, односно на 8 мај од Град Скопје и Петре Шилегов добил тендер вреден 967.600 денари за изнајмување на опрема за висинско набљудување. Невенчаниот сопруг на Мила Царовска освен тендерите за летање дронови доби и набавки во 4 очи во вкупен износ од 1,5 милиони денари, рече Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција.

Георгиевски Горан кој е сопственик на фирмата ФЛАЈ КЕМ стана редовен добитник на тендерите и набавките од институциите додека неговата невенчана сопруга е министерка.

Дали Мила Царовска молчи за овој скандал каде што добивале тендери со нејзиниот маж затоа што можеби следи нов скандал за набавка за
воспоставување на систем за следење на загадувањето на амбиенталниот воздух во скопската котлина? Овој тендер е актуелен и тежи околу 5 милиони денари. Дали можеби и овој тендер од над 80.000 евра ќе припадне токму во семејството на Мила Царовска и нејзиниот невенчан сопруг? Останува да видиме како ќе се развиваат настаните и дали можеби и понатака ќе продолжи единствената фирма која лета дронови во државава да биде токму фирмата на невенчаниот сопруг на Мила Царовска, Горан Георгиевски односно ФЛАЈ КЕМ, појасни Арсовски.

Се покажа дека СДСМ, Заев и неговите функционери немаат намера да се променат. Тие и понатака остануваат да бидат владетели на народните пари и да си ги делат прите на граѓаните помеѓу себе.Веќе не помага ниту метла, ниту пак кадровски решенија како што би рекол Зоран Заев. За сите овие матни зделки, тендери и бизниси еден ден ќе одговараат сите кои што се инволвирани, додека пак Мила Царовска да не молчи, да не се затскрива зад паушални проекти кои ги објавува деновите и да излезе да го даде својот коментар за овој скандал и да сносни одговорност, заклучи Арсовски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Царовска водеше грижа немаше да го укине додатокот за трето дете

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е на колена, а оваа Влада веќе нема кредибилитет бидејќи тоне во корупција

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов и раководните структури во АХВ не го познаваат законот за ветеринарно здравје

ВМРО-ДПМНЕ: Од проектот МојДДВ најголема корист ќе имаат Заев и оние кои се побогати

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се лицемерни и немаат право да зборуваат за дискриминација

ВМРО-ДПМНЕ: Настапот на Заев докажува дека Боки Тредичи е негова креатура и дека знаел за се што се случува