(ВИДЕО) Арсовски: Криминалот и корупцијата почнуваат и завршуваат со Зоран Заев

Од:

„Криминалот и корупцијата почнуваат и завршуваат со Зоран Заев и СДСМ во Република Македонија. Извештајот на Стејт Департментот е потврда за криминалот на Заев и криминалната булумента околу него, каде што е и повеќе од јасно кој го прави и кој го контролира криминалот, и кој го зема митото и рекетот во државава“, рече Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Бизнис заедницата ја изоставува Република Македонија како инвестициска локација од единствена причина што секој од власта, од првиот до последниот ешалон им бара мито и ги рекетира и затоа се принудени да одат и да инвестираат компаниите во други држави.

Зоран Заев кој што рече дека криминалот и корупцијата ги прави третиот ешалон, очигледно ги има измешано ешалоните.

Заев се уште не е свесен дека не му проаѓаат лагите кај граѓаните и се однесува недоветно.

Еве јавно ќе запрашаме дали и Лидија Димова не е прв ешалон која што ограби европски пари? Стотици илјади евра, европски пари ги проневери Лидија Димова за едукација на магариња и сл.

Дали и доделувањето на грантови на високи партиски функционери од Фондот за иновации не беше прв ешалон на функционери? Сите знаете дека една плејада цела од првиот ешалон на СДСМ и власта зема грантови од Фондот за иновации.

Дали и Кочо Анѓушев кој што беше втор човек до Заев, потпретседател на Заев, потпретседател на Владата не беше прв ешалон? Господинот си укина царина за увоз на електрични литиум јонски акумулатори.

Дали и Драги Рашковски и Николче Тасевски од МНАВ и случајот „Леонардо“ за кој што виде целата јавност односно слушна, не се прв ешалон на луѓе? Веднаш до Заев се. Криминал од неколку милиони евра со италијанската компанија „Леонардо“.

Да бидеме реални. Историските неуспеси и високиот криминал и корупција се случуваат секогаш кога на власт е СДСМ, но сега во времето на Зоран Заев во СДСМ, криминалот и корупцијата го достигнаа врвот кој што никој не може да го замисли.

Одговорност мора да има за сето ова, а првичната одговорност следи по локални избори, најпрвин во локалните самоуправи каде што исто така како и во владата и министерствата има криминал, корупција, и сите останати негативни референци кои што царуваат со општините. Сето ова треба да се исчисти од корен. А, тоа ќе се случи веднаш по локалните избори“, изјави Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Од извештаите на надзорната фирма се гледа дека на 20 август водоводот на ,,Варшавска” бил завршен

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на Предлог-законот за Академија на судии и јавни обвинители

Арсовски: Три нови докази дека тендерот во ЈП Водовод бил наместен

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче бил предупреден за лошиот квалитет на модуларните болници, но не реагирал

ВМРО-ДПМНЕ: Аман Дуле не го брани Шилегов, штотуку призна кривично дело

Ана Ололовска

СДСМ: Пропадна нова лага на ВМРО-ДПМНЕ, расте стравот во белиот дворец од извесниот пораз во Скопје на изборите

Ана Ололовска