(ВИДЕО) Андреевски: Мерките на Владата предводена од СДСМ обезбедуваат развој на енергетиката и пониски сметки

Од:

„Во изборната програма 2016 на СДСМ главен столб беше да вратиме повеќе парите кај граѓаните.

Тоа во изминативе две години го правиме постојано и на различни начини.

Веќе е реализирана мерката за враќање на евтината тарифа за елелектрична енергија која беше укината во 2012 година, а преку која денес се враќаат околу 15 милиони евра кај граѓаните“, рече Митко Андреевски, претседател на Комисија за енергетика на СДСМ.

„Денес, со мерката за намалувањето на ДДВ од 18 на 5% исто така се одвојуваат одредени средства, повторно кај граѓаните.

За просечен стан чија сметка изнесувала 2.000 денари трошокот за парно ќе се намали за:

· 1.800 денари на годишно ниво за потрошувачите приклучени на мрежата на БЕГ,

· 3000 денари на годишно ниво за потрошувачите приклучени на мрежата на Скопје Север и

· 3.240 денари за потрошувачите приклучени на системот на Енергетика во Гази Баба.

Во наредниот месец, пред почетокот на грејната сезона ќе следат дополнителни мерки кои ќе ги реализираме, заедно со Владата на Република Северна Македонија за повеќе пари назад кај граѓаните, а вооедно и ќе придонесеме за намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух.

Продолжуваме да работиме во интерес на граѓаните и да обезбедуваме повеќе пари кон граѓаните“, изјави Митко Андреевски, претседател на Комисија за енергетика на СДСМ.

Би можело да ве интересира

Заев побара правда од судиите, без одолговлекување на постапките и затвор за виновните

А1он

Министерката за правда Дескоска не учествува на маршот за правда

А1он

ВИДЕО: СДСМ маршира за правда

А1он

(ВИДЕИ) Локвенец: ВМРО-ДПМНЕ го покажа лажниот патриотизам и лицемерието кога не гласаше за Законот за одбрана

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Донесен е Законот за ЈО, извршителот Мицкоски не успеа да го спаси неговиот шеф Груевски

Ана Ололовска

СДСМ: ТВ соочувања имало и ќе има, извршителот Мицкоски допрва ќе се поти пред камерите

Ана Ололовска