Вицепремиерот Османи на министерски состанок во Букурешт

Од:

Заменик – претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Република Романија, каде ќе учествува на неформалниот министерски состанок на државите кандидати за членство во ЕУ, заедно со министри и државни секретари за европски прашања од земјите – членки на Европската унија.

Тема на состанокот ќе бидат перспективите на процесот на проширување на Европската Унија, како значен дел во создавањето на европската иднина, соопштија од Секретаријатот за европски прашања.

Состанокот се одржува во рамки на Романското претседателство, како генерална подготовка пред големиот Самит посветен на иднината на Европа, кој ќе се одржи во Сибиу, Романија на 9 – ти мај годинава.

 

Би можело да ве интересира

ЕКФР: Кризата овозможи Вучиќ да ги засили нападите врз ЕУ

Нова порака на Лагард за лидерите во ЕУ: Работете поинтензивно за да се ублажи влијанието на Ковид-19 врз економиите

А1он

Андреас Шидер: Стартот на преговорите со С. Македонија е сигнал за единство во овие тешки времиња

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски: Заслуживме ново поглавје во остварување на стратешките цели

Ана Ололовска

Димитров: Европските лидери ја потврдија одлуката за отворање на преговорите

Ана Ололовска

Макрон: Постои ризик дека епидемијата ќе ги поткопа основните столбови на ЕУ

Ана Ололовска