Вицепремиерот Димитров се сретна со унгарскиот амбасадор, Дукс

Од:

Билатералните односи, европската интеграција на земјава, како и исполнувањето на европската реформска агенда беа темите на кои денеска разговараа вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и унгарскиот амбасадор Ласло Иштван Дукс.

Вицепремиерот Димитров, информираат од СЕП, посочи дека унгарската поддршка за евроинтеграциите на регионот, како и целокупната помош во политичка, економска и развојна смисла за нашата земја е значајна и во овој период.

-Благодарни сме за конкретната поддршка со унгарски експерти во функција на зајакнување на нашите административни капацитети како неопходност поврзана со почетокот на преговорите со Унијата, рече Димитров.

Соговорниците се осврнаа и на Извештајот на Европската комисија за Северна Македонија, за кој што се согласија дека претставува потврда за нашата посветеност на реформите и валоризација на напорите во контекст на новото поглавје од пристапниот процес – отпочнување на преговорите за членство во Европската Унија до крајот на годината.

Би можело да ве интересира

Гир: За напредок на земјата неопходна е ефикасна борба против корупцијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев со амбасадорите на ЕУ – членките: Поддршката за јасната ЕУ-перспектива на Северна Македонија најсилната мотивација за нашите реформи

Ана Ололовска

Средба Заев-Гир: Да се направат сите напори за отворање на преговорите и одржување на првата меѓувладина конференција

Ана Ололовска

Заев-Силвестри: С. Македонија припаѓа на Европа

Ана Ололовска

Заев – Бомгартнер: Поддршка од Франција за евроатланскиот развој и за политиките на соработка и разбирање

Ана Ололовска

Дипломатскиот клуб се прости од нивниот член – амбасадорот Ахил Тунтев

Ана Ололовска