Вицепремиерката Грковска ќе присуствува на молитвениот појадок во Вашингтон

Од:

Вицепремиерката Славица Грковска, од денеска е во посета на Соединетите Американски Држави, каде ќе присуствува на Националниот молитвен појадок што ќе се одржи во Вашингтон, на 2 февруари 2023 година (четврток) информираат од прес службата на Владата.

– Во рамките на посетата на САД, вицепремиерката Грковска ќе има средба и со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, со сенаторката Џини Шахин, претседавач со Поткотмитетот за надворешни прашања за Европа и регионална безбедносна соработка на Сенатот, како и со Ричард Нефју, координатор за Глобална антикорупција на Стејт департментот на САД. Вицепремиерката Грковска ќе оствaри средба и Џејсон Орландо, директор во Трезорот на САД во канцеларијата за техничка помош, како и со Семи Ширеј, постар лидер на Самитот за демократија. Во рамки на работната посета на Вашингтон вицепремиерката Грковска ќе се обрати на Форумот на тема „Како да се спречи руската агресија врз Украина и штетното влијание на Кина во Европа“, во организација на конгресмените Роберт Адерхолт и Пит Сешнс. Грковска ќе биде панелист и на дебатата „Како да се спречи руското и кинеското влијание во Западен Балкан“, во организација на Трансатлантската мрежа на лидери се наведува во соопштението од Владата.

Би можело да ве интересира

Грковска: Сѐ уште има доволно време случаите од СЈО да се процесираат и да завршат во ефикасна и правична процедура

Црната листа го разбуди Судски совет: Ќе проверува дали Мерко се мешал во судот во Струга

Орце Костов

Грковска: Немам информации дека фирми блиски на владини функционери ќе бидат вклучени како подизведувачи на „Бехтел и Енка“

Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок што се одржа во Вашингтон

Грковска: Или заеднички ќе влеземе во борбата со корупцијата или ќе дозволиме општествениот систем да ни остане трул

Грковска: Дигиталната трансформација значи унапредување на услугите и на локално ниво