Вељановски го одби барањето на опозицијата за итна седница

Од:

Претседателот на Собранието одби да се расправа на итна седница за позициите на земјава по самиот на НАТО во Чикаго, а на која се бараше да се обратат претседателот Ѓорѓе Иванов и премиерот Никола Груевски.

Опозицијата негодуваше на ваквиот одговор на Вељановски, кој пак сметал дека треба да дојдат на координација а не праќаат барања од партиските штабови за собраниска седница.

Вељаноски и сугерира на опозицијата да ги искористи останатите собраниски механизми доколку сака да дебатира за одредена тема.

Според Деловникот претседателот на Собранието може да закаже седница која се бара како итна и вообичаено досега се закажувале вакви седници кои доаѓаат по барање на опозицијата.

Опозицијата сега може да постави пратенички прашања во четврток или да бара точката да биде ставена на дневен ред но за тоа би се расправало дури по еден месец.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: НАТО со честитка за Денот на независност на Македонија

Бауер: Од влезот во НАТО, Северна Македонија презеде важни чекори за спроведување на своите одбранбени реформи

Османи по изјавата на Вучевиќ: Очекуваме појаснување од министерот за одбрана на Србија

Предраг Петровиќ

Галузин: НАТО работи на сценарио за употреба на нуклеарно оружје против Русија

Драшковиќ: Омразата кон САД и НАТО е поголема во Србија отколку во Северна Кореја и Иран

Предраг Петровиќ

Првиот Совет НАТО-Украина е закажан за в среда, а главна тема се житарките