Вељаноски до Заев: Од она што направивте досега најдобро знаат граѓаните и тоа ќе ви го кажат на 12-ти април

Од:

Има една констатација господине Заев. Во министерството за здравство во овие две години имаше тројца заменици министри и двајца министри. Значи нон-стоп се менува екипата која што треба да го води министерството за здравство, ова денеска од собраниската говорница до премиерот Зоран Заев го истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски.

-И ќе Ве потсетам, значи на секоја реконструкција на владата, ќе Ве потсетам на Вашето ветување. Во програмата „За живот” вие ветивте дека владиниот кабинет нема да биде повеќе од дваесет луѓе. Тоа беше Ваше ветување. Не треба да се лажат граѓаните дека ќе се грижите да има помал владин кабинет, кога сега го зголемивте на 27. Инаку, од она што е направено знаат најдобро граѓаните и тоа ќе ви го кажат на 12ти април. Еве сега пред избори Ви текна на јавната администрација, па решивте минимално да им ги покачите платите. Јас како што имам информации министерката за финансии не сака да го потпише покачувањето, затоа што знае дека тоа е во голем дел, условно да кажам, криминал, рече Вељаноски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Јанушев: На 15 јули заедно со граѓаните ќе ги им порачаме на СДСМ и Заев, доста е за сите лаги и лажни ветувања

Ана Ололовска

Џафери – Холштајн: Приоритет на германското претседателство е отпочнување на преговори за членство на земјата во ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николов: Здравство без хартија, модернизација на Клиничкиот центар во Скопје, и реконструкција на здравствените центри низ државата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јанушев не кажува дали ВМРО-ДПМНЕ ќе коалицира со ДУИ: Партнерот ќе зависи од изборниот резултат

Габриела Димковиќ-Мишевска

Нова снимка: Милошоски договара да се преврти камион со песок, за да се блокираат гласачите Албанци на аеродром

Ландов

ДКСК ќе расправа по приговор поднесен од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“

Ана Ололовска