Велешанец повреден од неисправна гасна инсталација за проточен бојлер

Од:

Велешанец во својот дом на ул. Христо Татарчев“ во близина на ООУ „Васил Главинов“ во бањата синоќа, 20 – тина минути по полноќ се здобил со повеќе изгореници на лице и раце од експлозија која настанала од неиправна гасна инсталација на проточен бојлер.

Повредениот 48 годишен К.Б.веднаш со возило на Итна помош бил однесен во велешката Општа болница каде му биле санирани повредите и е задржан на понатамошно лекување.

Како што информира д-р Весна Неделковска Николова пациентот се здобил со изгореници од прв и втор степен на лице и на двете подлактици,а има и отворена рана на левата подлактици, но е вон животна опасност.

„Повредите и раната му се обработени и санирани и оставен е на лекување во Хирушкото одделение при велешката Општа Болница“,информира д-р Неделковска Николова.

Настанот за МИА го потврди и портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски чија екипа на СВР Велес направила увид во несреќата.

На местото на настанот била повикана и екипа на Територијалната противпожарна единица. Оттаму информираат дека бидејќи немало пожар при експолозијата, немало и потреба од нивна интервенција.

Би можело да ве интересира

Свекор се обидел да ја силува снаата во Кичево

Ана Ололовска

Загина 20-годишник од Богданци откако со автомобил излетал од пат

Ана Ололовска

Косовец пронајден мртов на булеварот „Борис Трајковски“

Катерина Павлова-Николовска

Фудбалската јавност од М.Каменица се простува од поранешниот капитен на ФК „Саса“ Перо Стојановски кој загина во сообраќајка

Ана Ололовска

Возач загина по тешка сообраќајка на патот Делчево – Македонска Каменица

Ана Ололовска

Триесет дена притвор за велешанец што два дена по ред силувал сосетка во нејзиниот дом

Жарко Настоски