Вчера се откриени 17 возачи под дејство на алкохол во Прилеп

Од:

Во текот на изминатата вечер 23/24.07.2022 во периодот од 22 до 4 часот на територија на СВР Битола односно Прилеп, Македонски Брод и Демир Хисар спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол.

При контролата констатирани и законски санкционирани се 22 возачи. Најголемиот број од санкционираните се на подрачјето на Прилеп – 17, потоа Македонски Брод – 4 и 1 санкција Демир Хисар.

За време на контролата биле санкционирани и 12 останати прекршоци.

Би можело да ве интересира

Во Србија: Маж возел камион со 5,12 промили алкохол во крвта

Затвор за маж од Смедерево кој со 4,23 промили алкохол во крвта возел автомобил

Скопјанец со 3,7 промили алкохол во крвта возел автомобил

Горан Наумовски

Казнети 59 пијани возачи во Битола

Притворен албански возач кој предизвика тешка сообраќајка кај Кавадарци

Горан Наумовски

МВР откри возач кај кого се измерени 5.01 промили алкохол во крвта