Вакцинираните во Србија да не земаат клексан, нема потреба од дополнителна терапија, советува Филипче

Од:

Граѓаните кои примиле прва доза од вакцината на „АстраЗенека“ во Србија нема потреба да земаат дополнителна терапија, рече денес министерот за здравство Венко Филипче. Сите ќе бидат ревакцинирани, за што министерот очекува дополнителни препораки.

„За дел од граѓаните кои се вакцинираа во Србија сакам да кажам дека нема препораки дека нешто превентивно треба да се прави ако некој примил доза. Да не земаат на своја рака клексан или фраксипарин против згрутчување на крвта, нема потреба. Ретки се случаите со несакани ефекти“, рече министерот Филипче.

Викендот и минатата недела претпоставките се дека во Србја вакцината на „АстраЗенека“ ја примиле повеќе од 12.000 Македонци. Меѓу нив е и пулмологот Анѓелко Ѓорчев кому му се слошило по вакцината, паднал во длабока кома и сместен е во новиот Клинички центар во Ниш, но српските здравствени власти изјавија дека неговата состојба не е последица на вакцинирањето.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: На лагите им нема крај, нема вакцини, а Филипче зборува за масовна вакцинација

Почнува вакцинацијата на граѓани под 75 години

Петтиот пакет антикризни мерки и натаму на чекање во Собранието

СМС пораки ќе добиваат сите што ќе се пријават за вакцина на vakcinacija.mk, се надградува системот

Маја Илиевска-Пачемска

33 починати од Ковид-19, регистрирани 949 новозаразени

Жарко Настоски

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1762 пациенти

Ана Ололовска